1174 (774) 2014-12-12 - 2014-12-18

Propozycje Gdynia InfoBox

Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian (ul. Świętojańska 30) zaprasza:
- w piątek, 12 grudnia:
o godz. 13.00
- na spotkanie podczas którego rozstrzygnięty zostanie konkurs na projekt pomnika płk Ryszarda Kuklińskiego, zorganizowany przez AB Inwestor Andrzeja Boczka. Pomysłodawcą i fundatorem pomnika jest gdyński deweloper Andrzej Boczek, który opowie o genezie powstania pomnika, konkursie na jego wykonanie. W konkursie bierze udział trzech artystów: Tomasz Sobisz (wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), Marek Elsner (młody rzeźbiarz) oraz Łukasz Nikiel (student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Podczas piątkowego spotkania poznamy autora zwycięskiej pracy, a także jego wizję.
Prelekcję o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim wygłosi historyk Instytutu Pamięci Narodowej, dr Katarzyna Maniewska.
Sala, I p.
o godz. 17.30 - na spotkanie autorskie z Jackiem Dworakowskim, który opowie o kulisach swej książki „Pocztówki z Wybrzeża czyli historia na kartach zapisana".
Bohaterami książki nie są bezpośrednio ludzie, ale zapisana przez nich na pocztówkach korespondencja z Wybrzeża, która nasycona autentycznymi, ważnymi dla piszących sprawami, nieraz nawet bardzo błahymi, stała się mimo woli swoistym świadectwem, na podstawie którego możemy poznać lepiej i zrozumieć czasy przeszłe.
Wstęp wolny. Sala, I p.
- w poniedziałek, 15 grudnia:
o godz. 18.00 -
Centrum Kultury w Gdyni, Gdynia InfoBox, Kwartalnik Artystyczny „Bliza" zapraszają na GDYNIA SLAM NR 11. Slam jest konkursem poetyckim, w którym każdy może się zmierzyć z każdym. Decyzję, który wiersz jest lepszy podejmuje publiczność, głosując przy pomocy dwóch kartek w różnych kolorach. Weź pięć własnych, nienagradzanych i niepublikowanych wierszy - stań w szranki. Nagroda jest jedna i niepodzielna - 300 zł. Dodatkowo zwycięski wiersz pojawi się na plakacie w jednej z infoboxowych witryn. Nie licz na litość - po prostu musisz być lepszy! Slam poprowadzi: Wojciech Boros. Patronat honorowy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
- w środę 17 grudnia:
w godz. 15.00-17.00
Fundacja Samopomoc Sąsiedzka - punkt konsultacyjny w CultureBoxie
- w czwartek, 18 grudnia:
o 19.00
- Kino InfoBoxu - na zakończenie cyklu „Kino InfoBoxu" film „Liczby i marzenia" - zwycięzca jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na święcie - PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.
Wąskie uliczki Neapolu, niszczejące kamienice pamiętające czasy średniowiecza i kontenery ze śmieciami wystawione wprost na chodniku. W takiej scenerii: kantor loteryjny prowadzony od kilku pokoleń. Pracujące w nim kuzynki wciąż korzystają z tej samej starej książki opisującej zasady gry. Wszystko ma swój numer...
***
W InfoBoksie można też oglądać do 30 grudnia 2014 r. wystawę Grand Press Photo. To wystawa wybranych, finałowych zdjęć Grand Press Photo podsumowujących 10-lecie istnienia Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej w Polsce.
W ciągu dziesięciu lat w konkursie Grand Press Photo nagrody otrzymało 116 fotoreporterów, a 701 fotografii zostało wyróżnionych. Nie sposób pokazać je wszystkie na jednej wystawie, dlatego prezentujemy 42 zdjęcia, stanowiące namiastkę wyjątkowego zbioru budującego historię polskiej fotografii prasowej.
Wstęp wolny.