1177 (777) 2015-01-16 - 2015-01-22

Schron EinMann trafi do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Przekazanie schronu EinMann przez Fundację Kulturalne Pomorze odbędzie się w piątek 16 stycznia 2015 r. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B. W trakcie wydarzenia zabytek do gmachu muzeum dowieziony zostanie specjalnym transportem z Rusocina, gdzie do tej pory był przechowywany.

Jednoosobowy schron wartowniczy stał przez dziesięciolecia jako uzupełnienie większych konstrukcji fortecznych przy ul. Wiosny Ludów w Gdańsku. Po remoncie nabrzeża Motławy, groziło mu zniszczenie. Fundacja Kulturalne Pomorze postanowiła uratować ten obiekt, który teraz trafi w ręce Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ein Mann Bunker z ul. Wiosny Ludów w Gdańsku to jednoosobowy schron żelbetowy z czasów II wojny światowej. Obiekt, produkowany masowo w fabrykach betonu III Rzeszy w latach 1938 - 1945, ma formę walca i zakończony jest stożkowatym dachem.
W polskiej terminologii fortyfikacyjnej jest nazywany „schron typu ołówek", w niemieckiej zaś „Ein Mann Bunker Splitterschutzbauten". Pełnił on funkcje obserwacyjne i wartownicze. Ustawiano go jako gotowy element na terenach portów, stoczni, fabryk i ważniejszych obiektów przemysłowych.

W Gdańsku i Gdyni zachowało się takich schronów kilkanaście, z reguły już przeniesionych z oryginalnej lokalizacji, ponieważ popularnie zwane Einmannki, stały się ciekawymi obiektami kolekcjonerskimi i muzealnymi.