1177 (777) 2015-01-16 - 2015-01-22

Wspominamy Franciszkę Cegielską

Franciszka Cegielska, fot.: Łukasz Głowala22 października 2015 r. minie 15 lat od przedwczesnej śmierci Franciszki Cegielskiej, w latach 1990 - 1998 charyzmatycznej prezydent naszego Miasta, ogromnie zasłużonej dla gdyńskiego i polskiego odrodzonego samorządu. Dzięki tytanicznej pracy, przywódczemu talentowi i niezwykłej osobowości darzona była wielkim szacunkiem, zaufaniem i sympatią nie tylko przez nas, gdynian. Została posłem do Sejmu RP, a w rządzie premiera Jerzego Buzka objęła tekę ministra zdrowia.

Rada Miasta Gdyni na sesji, która odbyła się 30 grudnia 2014 r. ustanowiła rok 2015 Rokiem Franciszki Cegielskiej. To dla wielu z nas będzie czas wspomnień, także tych osobistych, o nieodżałowanej pani prezydent. Wielu gdynian zachowało przecież w pamięci spotkania, rozmowy, czy wydarzenia z Jej udziałem. W wielu domach z pewnością są fotografie, może filmy, listy, artykuły prasowe, czy inne cenne świadectwa Jej aktywności, także w okresach wcześniejszych - pracy w Wyższej Szkole Morskiej, czy w Komitecie Obywatelskim Solidarność.

Z tych okruchów wspomnień mamy szansę utkać wielowymiarowy portret tej wspaniałej osoby i wspólnie uchronić od zapomnienia jej postać i dorobek.

Zapraszamy do przesyłania tych materiałów, które posłużą do organizacji wystawy poświęconej Franciszce Cegielskiej. Można je dostarczać do Zespołu Prasowego UM, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 p. 203, lub elektronicznie: franciszka@gdynia.pl

fot. Łukasz Głowała