Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1178 (778) 2015-01-23 - 2015-01-29

Czy za energię elektryczną można płacić mniej? - sprawdzą mieszkańcy siedmiu gdyńskich dzielnic

Czy za energię elektryczną można płacić mniej, jednocześnie mając wpływ na poprawę jakości środowiska (poprzez zmniejszenie emisji CO2) - na te pytania odpowie projekt ENERGA Living Lab. Poszukiwane są gospodarstwa domowe, które chciałyby wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

Projekt obejmie swym zasięgiem 7 dzielnic Gdyni, których mieszkańcy korzystają z inteligentnych liczników zdalnego odczytu: Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowę, Witomino, Śródmieście i Karwiny. Mieszkańcy tych dzielnic stworzą pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie laboratorium energetyczne, w którym testowane będą nowe rozwiązania cenowe i usługi wspierające zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, takie jak:
- Wielostrefowe Programy Cenowe - specjalne tabele stawek za prąd, które będą testowane wyłącznie w domach tworzących laboratorium mieszkańców Gdyni. Jest to narzędzie, które pozwala na zmniejszenie kosztów, dzięki korzystaniu z energii elektrycznej wtedy, kiedy jest najtańsza (np. wieczorem lub w nocy);
- Raporty zużycia energii elektrycznej - spersonalizowane, regularne informacje o zużyciu energii w każdym gospodarstwie domowym będącym częścią projektu. Dzięki nim można łatwo ustalić, w jaki sposób domownicy korzystają z energii elektrycznej lub które urządzenia zużywają najwięcej energii;
- Inteligentna sieć domowa - unikatowy i innowacyjny system do zarządzania zużyciem energii elektrycznej w domach. Dzięki niemu można m.in. zdalnie zarządzać urządzeniami w domu, np. oświetleniem czy ogrzewaniem.

W projekcie może wziąć udział tylko 300 gospodarstw domowych. Rekrutacja uczestników rusza 26 stycznia.
Chęć udziału w projekcie można zgłaszać poprzez formularz. Testy rozpoczną się w kwietniu 2015 r. i potrwają 18 miesięcy.

W tym czasie uczestnicy projektu będą regularnie otrzymywać wsparcie oraz wskazówki, które pomogą zmienić im dotychczasowe przyzwyczajenia związane z wykorzystywaniem prądu, a także pozwolą na:
- obniżenie rachunków za prąd;
- testowanie innowacyjnych urządzeń zarządzania energią elektryczną oraz odnawialnych źródeł energii, takich jak np. panele fotowoltaiczne;
- zdobycie wiedzy na temat efektywnego korzystania z energii;
- większą dbałość o środowisko.

Projekt ENERGA Living Lab Lab jest projektem badawczym, współfinansowanym ze środków Komisji Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+.
Realizatorem projektu jest ENERGA Innowacje Sp. z o.o, podmiot wchodzący w skład Grupy ENERGA.
Swoim patronatem realizację projektu objął Prezydent Gdyni.

ikona