1181 (881) 2015-02-13 - 2015-02-19

Konkurs "Pokonaj Smoga" rozstrzygnięty

W czwartek 22 stycznia 2015  roku w Centrum Nauki EXPERYMENT odbył się finał konkursu „Pokonaj Smoga" organizowanego przez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni, skierowany do uczniów klas: trzecich, czwartych, piątych oraz szóstych gdyńskich szkół podstawowych.
 
Do finału konkursu zakwalifikowało się 136 uczniów z 19 szkół podstawowych. Uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu: efektywności energetycznej, ochrony powietrza, odnawialnych źródeł energii. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników finału była możliwość bezpłatnego wejścia na teren ekspozycji Centrum Nauki EXPERYMENT. W uroczystej gali wzięli udział wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, przedstawiciele: EDF Polska S.A., Centrum Nauki EXPERYMENT oraz OPEC Sp. z o.o.
 
 
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
Klasa III:
I miejsce Maria Bączkowska SP 26, II miejsce Mikołaj Łapiński SP 48, III miejsce Joanna Wiśniewska SP 31.

Klasa IV:
I miejsce  Aleksandra Smyl SP 40, II miejsce Adam Olik - Gajewski SP 21, III miejsce Mariusz Rzepiak SP 12.

Klasa V:
I miejsce Aleksander Bakuła SP 21, II miejsce Maciej Bober SP 20, III miejsce Dominik Chabowski SP 33.

Klasa VI:
I miejsce Martyna Szpakowska SP 44, II miejsce Zbigniew Borek SP 47, III miejsce Agata Tyszka SP 40.
 
 
Konkurs dla uczniów został zorganizowany w ramach projektu „Czyste Powietrze Pomorza" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, natomiast nagrody dla uczniów zostały ufundowane przez EDF Polska S.A. Innym rezultatem projektu realizowanego w Gdyni jest zmiana sposobu ogrzewania 40 mieszkań na bardziej ekologiczne tj. miejska sieć ciepłownicza, gaz, lub OZE, dzięki czemu emisja CO2 na terenie Gdyni spadła o ponad 11 ton w skali roku.