Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
1182 (882) 2015-02-20 - 2015-02-26

Rozmaitości Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdynia (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
- w niedzielę, 22 lutego o godz. 14.00 na - niedzielne oprowadzania kuratorskie z dr Anną Śliwą po wystawie: „Adam Kilian. Anioły, diabły i cała reszta"
Wstęp: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 4 zł, bilet rodzinny 15 zł.
Adam Kilian (ur. 1923), wybitny scenograf, grafik i ilustrator to postać bardzo ciekawa, a jego bogaty dorobek z całym przekonaniem zasługuje na szerszą prezentację. Na jego wszechstronną twórczość składają się ilustracje książkowe, plakaty, projekty scenografii, kostiumów, lalek, zarówno do przedstawień teatralnych, jak i filmów animowanych.
- w czwartek 26 lutego o godz. 18.00 - na promocję książki „Spis stałych mieszkańców Gminy Oksywie z 1925 r." z udziałem autora opracowania Tomasza Rembalskiego.
Wstęp wolny.
W 2012 r., w czasie trwania obchodów 800-lecia pierwszej wzmianki o Oksywiu, do zbiorów Muzeum Miasta Gdyni trafiło interesujące źródło historyczne zatytułowane „Lista stałych mieszkańców Gmini Oksywie". Analizując treść listy (spisu), ustalono, iż powstała ona w 1925 r., a więc tuż przed włączeniem wsi Oksywie w granice miasta Gdyni. Od początku dokument ów wydawał się bardzo interesujący naukowo i poznawczo, gdyż wykazuje mieszkańców wsi, którzy wkrótce stali się jednymi z pierwszych „mieszczan" gdyńskich.
- do końca lutego na wystawę „Gdynia - Urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem". Dotychczasową wystawę stałą zastąpi tymczasowo prezentowana w muzeum wystawa: „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".
Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, które pozyskano m.in. z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Wystawa prezentuje, w sposób nowoczesny i atrakcyjny fenomen narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architekturę.
W roku 2016 muzeum planuje otwarcie nowej stałej ekspozycji poświęconej dziejom Gdyni. W związku z tym rozstaje się z dotychczasową wystawą stałą.