1182 (882) 2015-02-20 - 2015-02-26

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".
- na wystawę Adama Kiliana „Anioły, diabły i cała reszta". Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle w Gdyni poznajemy go też jako scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru.
Ekspozycję dopełnia prezentacja filmów animowanych udostępnionych przez TVP i Studio Miniatur Filmowych. Wystawa prezentowana do 1 marca 2015 r.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej". Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r.
Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Centrum Nauki EXPERYMENT do końca lutego 2015 gości wyjątkową wystawę „Poczuj Sztukę". To pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację poprzez zmysłowe doświadczanie sztuki. Ideą wystawy jest integracja osób niepełnosprawnych w sposób pełny, aby mogły wykonywać wszystkie zabawy jednakowo z innymi zwiedzającymi.
***
Miejski Klub Seniora Orłowo (ul. Orłowska 66, tel. 58 624 82 66) zaprasza na wystawę obrazów Aldony Olańczuk. Obrazy wykonane techniką olejną i w akrylu z serii „Kolory mojego świata" można oglądać do 1.03.2015 r.
***
Mała Galeria w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 58 zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Sobieraja - artysty uprawiającego malarstwo olejne od ponad 40 lat. Od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 11.00 - 14.00.
***
Café Cyganeria (ul. 3 Maja 27) zaprasza na wystawę prac Jerzego Krechowicza. Artysta całe swoje artystyczne życie związał z gdańską akademią sztuki. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora. Tytuł profesora otrzymał w 1963 roku. Nie przypadkiem kierował Katedrą Mediów i Pracownią Podstaw Grafiki Multimedialnej. Realizował się jako scenograf, reżyser, autor scenariuszy teatralnych i krótkometrażówek, głównie jako grafik i znakomity plakacista. Jego plakaty zachowują charakterystyczny dla niego styl czarno-białych fotokolaży.
Prezentowane w „Cyganerii" rysunki są ostatnim wątkiem twórczości Jerzego Krechowicza, realizowanym w odosobnieniu od czasu, gdy rozstał się z uczelnią. Emerytura dotyczy jednak tylko pełnionych dotąd funkcji, nie twórczej aktywności, choć wybory możliwości i skali tej aktywności bywają już inne.
Wystawę oglądać można do 28 marca 2015 r.
Wstęp wolny.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej i gimnazjalista Borys Reppel zapraszają na wystawę szkiców studyjnych pt.: „Raz, Dwa ... Sześć". Rysunki można oglądać do końca marca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37. Opiekunem zdarzenia artystycznego jest Mirosław Pawlik.
Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza wszystkich amatorów malarstwa do galerii TMG przy ul. Władysława IV 51, na wystawę malarstwa Michała Owczarza. Tytuł wystawy „Myśli wymalowane".
Michał Owczarz urodził się w 1979 r. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Od wielu lat maluje i ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Malarstwo Michała Owczarza wyrasta z jego indywidualnych doświadczeń, cechuje je dekoracyjność, dynamizm form i autonomiczne podejście wobec rzeczywistości zewnętrznej.
Wystawa potrwa do 4.03. Galeria czynna we wtorki i czwartki do godz. 17.00.
***
W siedzibie Trójmiejskiej Szkoły Fotografii w Gdyni (ul. Wierzbowa 34) oglądać można wystawę pokonkursową FOTO-GRAFII „Moje Pomorze". Prezentowane na wystawie prace wybrane zostały przez przez znakomite jury w składzie: dr art. fot Jowita Mormul z Rady Artystycznej ZPAF, dr art. fot. Witold Jurkiewicz z UMK w Toruniu oraz art. fot. Andrzej Świetlik, a sam konkurs odbył się pod patronatem między innymi Marszałka Województwa Pomorskiego oraz prezydentów Gdyni, Sopotu, Gdańska, Elbląga i Słupska, a także rektorów Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Morskiej.
Wystawa czynna do 5 marca 2015 r.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.tsf.edu.pl
***
Od 20 lutego br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa fotograficzna „Słońce norweskich fiordów" w obiektywie Romana Boszke, na którą składają się zdjęcia z rejsów do Norwegii w latach 2006-2007. Autor - emerytowany oficer Marynarki Handlowej fotografią pasjonuje się od lat młodości. Ta pasja i wrażliwość na uroki natury pozwoliła na wyciszenie w trudnej i ciężkiej pracy oraz fotografowanie cudów przyrody widzianych z morza. Zbiór tych fotografii to obrazy majestatycznych fiordów, które dawały schronienie w nawałnicach sztormowych, oraz uchwycone niepowtarzalne obrazy zachodzącego słońca w niezwykłej gamie kolorów.
Wernisaż odbędzie się w piątek, 20 lutego o godz. 17.00.
Wystawa potrwa do 19 marca 2015 r.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria Tygodniowa Klubu Osiedlowego Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chyloni, ul. Rozewska 1, zaprasza na wystawę malarstwa Kamili Suchodolskiej - Lipińskiej. Wernisaż w środę, 25 lutego o godz. 18.00. Wystawa czynna od 26.02 do 3.03.2015 r. w godz. 15.00 - 19.00.
Wstęp wolny.
Kamila Suchodolska-Lipińska jest absolwentką ASP w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskała w 2000 r. w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. W swoich pracach artystka stara się przypomnieć nasz nierozerwalny związek z naturą i tajemnice ewolucji (praca „Zagadki natury"). Tematem wielu jej obrazów są pytania egzystencjalne oraz związki między ludźmi („Ktoś przychodzi, ktoś odchodzi").
Czasem łączy postacie zwierzęce z ludzkimi: pół człowiek - pół ryba. Na wystawie w Galerii Tygodniowej będziemy mieli okazję obejrzeć prace, które powstawały w ciągu ostatnich 15 lat.
***
YMCA Gdynia i Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku zapraszają do oglądania wystawy prac uczestników zajęć Fotografia cyfrowa wykonanych pod kierunkiem Krystyny Wodzińskiej.
Wystawę można podziwiać do końca miesiąca w holu YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26.