1183 (883) 2015-02-27 - 2015-03-05

Ucieknij ze szkolnego pudełka - oferta edukacyjna w InfoBox

Gdynia InfoBox rozszerza swoją działalność edukacyjną. Właśnie ukazało się wydawnictwo „Out of the Box/Ucieknij z pudełka", które jest pomocą dydaktyczną pomagającą rozbudzić kreatywność młodych ludzi. Oferta skierowana do gimnazjalistów uzupełnia cieszące się dużym zainteresowaniem lekcje dla uczniów szkół podstawowych.
Lekcje w Gdynia InfoBox odbywają się od blisko 18 miesięcy. Tylko w roku 2014 odbyło się ich ponad 100. Głównie przychodzą na nie uczniowie szkół podstawowych. Nowy pomysł ma zainteresować młodzież w wieku 12+. Założeniem tej oferty było opracowanie uniwersalnego narzędzia edukacyjnego. Efektem jest książka Ucieknij z pudełka/Out of The box, czyli osobisty przewodnik po architekturze Gdyni. Lekcje prowadzone według propozycji zawartych w książce mogą odbywać się zarówno w Infoboksie, jak i innych ciekawych architektonicznie miejscach w Gdyni - tłumaczy Marta Juraniec, koordynatorka programu edukacyjnego.
Książka ma posłużyć przede wszystkim nauczycielom gdyńskich szkół, chcącym „wyjść z pudełka", czyli wykroczyć poza ramy programu szkolnego. Celem prowadzonych w oparciu o nią zajęć lekcyjnych jest rozbudzenie w młodzieży kreatywnego myślenia o mieście, w którym żyje i pokazanie młodym ludziom, że mają znaczny wpływ na to jak ich miasto będzie wyglądać w przyszłości.
Aby osiągnąć ten cel, powstało 16 tematów lekcji opartych na teorii nauki poprzez działanie (learning by doing). Przeniesienie nacisku z teorii na praktykę, zastąpienie działania odtwórczego myśleniem twórczym, ma zachęcić czytelników do zadawania pytań i uwrażliwić na wartości najbliższego otoczenia, co przełoży się w przyszłości na pozytywne przemiany w otaczającej nas przestrzeni miejskiej. Wierzymy, że wydawnictwo „Out of the Box" zainspiruje nauczycieli różnych przedmiotów w szkołach i zachęci do przetestowania proponowanych przez nas aktywnych metod pracy z młodzieżą podczas regularnych wizyt w Gdynia InfoBox, a tym samym do przekazywania w przystępny sposób zagadnień dotyczących architektury, techniki, budownictwa, planowania przestrzennego, sztuki, designu i - co najważniejsze - zrównoważonego rozwoju miast - podkreśla Marta Juraniec i dodaje: Wręczamy edukatorom przysłowiową wędkę, a nie rybę. Osoby chcące przeprowadzić zajęcia edukacyjne jak i uczestnicy zajęć otrzymają naszą publikację bezpłatnie.
Jednym z pierwszych zadań może być „zbudowanie" Infoboksu samodzielnie. Do książki dodano kartonowy szablon obiektu znajdującego się przy ulicy Świętojańskiej 30.
Publikacja opracowana jest w 2 wersjach językowych - polskiej oraz angielskiej (łącznie 1500 egz.) wydana na papierze ekologicznym wyprodukowanym w 100% z makulatury. Wydawcą jest miasto Gdynia, a partnerami wydania Dalmor S.A., Ekolan, Euro Styl oraz Invest Komfort. 100-stronicowa książka powstała przy współpracy z gdyńską Fundacją Architektura Plus. Autorami są doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą architekci - edukatorzy Anna Wróbel-Johnson i Gary Johnson.
Więcej na temat oferty edukacyjnej Gdynia InfoBox można przeczytać na stronie www.gdyniainfobox.pl

ikona