1184 (884) 2015-03-06 - 2015-03-12

Galiony Gdyńskie 2014

Kacper Kowalski, Piotr Srebrowski, Jacek Dworakowski, Stowarzyszenie Traffic Design i Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukaszewicza zostali laureatami Galionów Gdyńskich za 2014 rok. Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Gdyni przyznano już po raz 20. Uroczystość odbyła się 2 marca 2015 r. w Klubie Atlantic.


Kacper Kowalski został nagrodzony w kategorii kreacja artystyczna za cykl zdjęć dokumentujących skomplikowane relacje między ludźmi a przyrodą. Zdjęcia wykonane zostały w okolicach Gdyni a cały projekt zwieńczony publikacją książkową Efekty uboczne.

Kacper Kowalski otrzymuje z rąk Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka Galiona w kategorii kreacja artystyczna, fot. Karol Stańczak

Statuetka w kategorii animacja kultury trafiła do Stowarzyszenia Traffic Design. Jurorzy docenili stworzenie w mieście galerii zewnętrznej murali w ramach Festiwalu Traffic Design.
Statuetka w kategorii animacja kultury trafiła do Stowarzyszenia Traffic Design, fot. Karol Stańczak

W kategorii debiut artystyczny
triumfował Piotr Srebrowski. Nagrodę otrzymał za scenariusz i reżyserię spektaklu Wielkie ciasto wystawionego na scenie Teatru Gdynia Główna. Przyznający nagrodę podkreślili, że Wielkie ciasto to spektakl zbudowany za pomocą najprostszych środków i trafiający do wyobraźni widza w każdym wieku.

Z kolei Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukaszewicza odebrała nagrodę w kategorii mecenat kultury za finansowe wsparcie cyklu warsztatów i koncertów jazzowych w Caffe Anioł pod nazwą Otwarta Scena PGNiG Jazz'n'Folk Infusion.

W kategorii debiut artystyczny triumfował Piotr Srebrowski, fot. Karol Stańczak Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukaszewicza odebrała nagrodę w kategorii mecenat kultury, fot. Karol Stańczak
Jacek Dworakowski otrzymał statuetkę Galiona Gdyńskiego za całokształt dokonań artystycznych. Twórca został doceniony przez Kapitułę Nagrody za reżyserię i realizację wielu filmów oraz publikacji dokumentujących historię Gdyni.

Jacek Dworakowski otrzymał z rąk Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka  statuetkę Galiona Gdyńskiego za całokształt dokonań artystycznych, fot. Karol Stańczak

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Gdyni przyznana została po raz pierwszy za rok 1995 (w 1996 roku). Nazwa Galion Gdyński funkcjonuje od 2006 roku. Laureaci oprócz pamiątkowych statuetek projektu artysty Macieja Habrata, otrzymują nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł za kreacje artystyczną i animację kultury, 15 tys. zł za całokształt dokonań artystycznych oraz 2,5 tys. zł za debiut artystyczny.
Zobacz także: Galiony przyznane za lata 1995-2013.

Uroczystość rozdania Galionów Gdyńskich za rok 2014 w Klubie Atlantic, fot. Karol Stańczak

Nominowani do Galionów Gdyńskich za rok 2014 w Klubie Atlantic, fot. Karol Stańczak

Uroczystość rozdania Galionów Gdyńskich za rok 2014 w Klubie Atlantic, fot. Karol Stańczak

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek na uroczystości rozdania Galionów Gdyńskich za rok 2014, fot. Karol Stańczak

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek z laureatami Galionów Gdyńskich za rok 2014, fot. Karol Stańczak

fot. Karol Stańczak