1184 (884) 2015-03-06 - 2015-03-12

Rozmaitości Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
- w niedzielę, 8 marca 2015 r. o godz. 14.00
na Niedzielne oprowadzania kuratorskie po wystawie „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". O wystawie opowiadać będzie Tomasz Rembalski. Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana.
Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny modernizm stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało.
Wstęp: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 4 zł, bilet rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny
- w czwartek, 12 marca 2015 r. o godz. 18.00 - na dj set + wykład Tracklista z cyklu MODERNIZMY I MODERNIZACJE Muzyka improwizowana.
Tracklista to edukacyjna forma audio łącząca dj set z rodzajem wykładu. Marcin Dymiter prezentuje muzykę ciekawą, przekraczającą standardowe myślenie gatunkowe, muzykę artystów idących swoimi szlakami i otwierających nowe perspektywy. Tracklista jest subiektywną prezentacją muzyki w wersji ponadstylistycznej i międzygatunkowej.
Wstęp wolny.
- w piątek, 13 marca o godz. 18.00 - na wernisaż wystawy „Wojna i Pokój".
Wystawa zawiera prezentację polskiego i czechosłowackiego dizajnu z końca lat 50. i 60. z kolekcji Barbary Banaś i Jana Jeništy. Na wystawie kolekcjonerzy ze swoich zbiorów zaprezentują najciekawszą ceramikę i ich historię. Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w 2013 r. w BWA Wrocław w dwóch galeriach jednocześnie: galerii Szkła i Ceramiki oraz galerii Dizajn. Rok później została zaprezentowana w Institute of Design Kielce, a następnie podczas Designblok - Prague Design and Fashion Week.
Ekspozycja oparta jest na koncepcji konfliktu wojennego pomiędzy dizajnem Czechosłowackim triumfującym na Wystawie Światowej w 1958 r., a dziełami znakomitych polskich projektantów. Stworzona jest również sytuacja „pokoju" czyli harmonii i syntezy polskiego i czechosłowackiego projektowania.
Kuratorzy wystawy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Krzysztof Kucharczyk. Kurator ze strony Muzeum Miasta Gdyni: Anna Śliwa.
Wstęp wolny.