1184 (884) 2015-03-06 - 2015-03-12

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".
- na wystawę Adama Kiliana „Anioły, diabły i cała reszta". Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle w Gdyni poznajemy go też jako scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru. Wystawa prezentowana do 1 marca 2015 r.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej". Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Café Cyganeria (ul. 3 Maja 27) zaprasza na wystawę prac Jerzego Krechowicza. Artysta całe swoje artystyczne życie związał z gdańską akademią sztuki. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora. Tytuł profesora otrzymał w 1963 roku. Nie przypadkiem kierował Katedrą Mediów i Pracownią Podstaw Grafiki Multimedialnej. Realizował się jako scenograf, reżyser, autor scenariuszy teatralnych i krótkometrażówek, głównie jako grafik i znakomity plakacista. Jego plakaty zachowują charakterystyczny dla niego styl czarno-białych fotokolaży. Prezentowane w „Cyganerii" rysunki są ostatnim wątkiem twórczości Jerzego Krechowicza, realizowanym w odosobnieniu od czasu, gdy rozstał się z uczelnią. Emerytura dotyczy jednak tylko pełnionych dotąd funkcji, nie twórczej aktywności, choć wybory możliwości i skali tej aktywności bywają już inne. Wystawę oglądać można do 28 marca 2015 r.
Wstęp wolny.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej i gimnazjalista Borys Reppel zapraszają na wystawę szkiców studyjnych pt.: „Raz, Dwa ... Sześć". Rysunki można oglądać do końca marca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37. Opiekunem zdarzenia artystycznego jest Mirosław Pawlik.
Wstęp wolny.
***
W Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa fotograficzna „Słońce norweskich fiordów" w obiektywie Romana Boszke, na którą składają się zdjęcia z rejsów do Norwegii w latach 2006-2007. Autor - emerytowany oficer Marynarki Handlowej fotografią pasjonuje się od lat młodości. Ta pasja i wrażliwość na uroki natury pozwoliła na wyciszenie w trudnej i ciężkiej pracy oraz fotografowanie cudów przyrody widzianych z morza. Zbiór tych fotografii to obrazy majestatycznych fiordów, które dawały schronienie w nawałnicach sztormowych, oraz uchwycone niepowtarzalne obrazy zachodzącego słońca w niezwykłej gamie kolorów. Wystawa otwarta do 19 marca 2015 r. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska113) zaprasza do oglądania wystawy fotograficznej Darii „Nafi" Rogala pt. „Zdążyć do domu...". Wystawa inspirowana filmem, który Daria stworzyła w schronisku Ciapkowo, przedstawiać będzie portrety uroczych psiaków ze schroniska. Daria Rogala urodziła się w Łęczycy, obecnie mieszka i pracuje w Gdyni. Od kilku lat związana jest ze schroniskiem Ciapkowo. Przygodę z fotografią zaczęła mając 16 lat. Fotografia i psy to jej pasja, dzięki której powstała strona: www.fotozwierzeta.pl
 Wystawę można oglądać do końca marca 2015 roku.
***
Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza do galerii TMG przy ul. Władysława IV nr 51 na wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Krause i fotografii Wojciecha Kurka 6 marca 2015 r. o godz. 18.00. Tematem wystawy jest pejzaż . Na ekspozycję złożą się obrazy olejne, pastele i fotogramy wykonane podczas plenerów malarskich i fotograficznych w latach 2013 i 2014 . Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2015 r. We wtorki i czwartki galeria czynna do godz. 17.00. Galeria TMG służy pomocą początkującym twórcom chcącym doskonalić swój warsztat malarski - w czwartki można porozmawiać z autorami prezentowanych prac a we wtorki uzyskać korektę i opinię specjalisty.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeza ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Emilii i Andrzeja Sobierajów „Znowu razem pod pegazem - w kwiatach" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) w dniach od 6.03.do 7.04.2015 r. w godzinach od 12.00 do 20.00.
Emilia Sobieraj - malarka, poetka, pedagog, praktyk i teoretyk sztuki.
Andrzej Sobieraj - artysta malarz, ukończył PWSSP w Gdańsku.
Prace artystów znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych.
Strona interntowa: www.eraartprofile.pl
***
Trójmiejska Szkoła Fotografii w Gdyni zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Radosława Brzozowskiego „Gniew-nieznane piękno" w kawiarni Coffeeheaven mieszczącej się w Gdyńskim Centrum Handlowym Klif. Projekt „Gniew-nieznane piękno" został wykonany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury. Wystawę można oglądać do 11.03.2015 r. w gdyńskim Centrum Handlowym Klif przy al. Zwycięstwa 256 - kawiarni Coffeeheaven, I p.
Bliższe informacje na stronie internetowej: www.tsf.edu.pl
***
Wystawa Poczuj Sztukę w Centrum Nauki EXPERYMENT można oglądać do końca marca. Wszyscy, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z interaktywnymi stanowiskami działającymi na zmysły będą mieli na to szansę jeszcze przez cały marzec 2015. EXPERYMENT przedłuża dostępność wystawy ze względu na ogromne zainteresowanie gości tematem niedowidzenia.
Czy twoja skóra jest w stanie odróżniać dźwięki? Potrafisz zobaczyć obraz tylko za pomocą zapachu i faktury? Czy rozpoznasz rysunki, jakie kreśli powietrze? Czy wiesz, jak za pomocą kilku kropek narysować tysiące znaków i z jednego kształtu ułożyć różne cienie? Daj się zaskoczyć możliwościami swoich zmysłów. EXPERYMENT zachęca do experymentowania przy 8 interaktywnych stanowiskach, umożliwiających wczucie się w sytuację osoby z dysfunkcją wzrokową.
Szczegóły: http://www.experyment.gdynia.pl/Poczuj_Sztuke_1_83.html
***
YMCA Gdynia i Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku zapraszają do oglądania wystawy prac uczestników zajęć z rysunek artystycznego wykonanych pod kierunkiem mgr Bożeny Bury. Wystawę można podziwiać do 20 marca br. w holu YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26.
***
Szlaki Miejskie Gdyni - wystawa fotografii. Miejska Informacja (ul. 10 Lutego 24) zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00 oraz w soboty w godzinach 9.00 - 15.00. Zdjęcia eksponowane będą do 31 marca.
Wstęp wolny.