1187 (887) 2015-03-27 - 2015-04-02

Dzień Dawcy dla Hani i innych chorych

„Kochani! Nie zwlekajcie, bo w przypadku mojej Hani czas nie leczy ran." - apeluje mama 3,5 letniej Hani, chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną, która będzie potrzebowała przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dlatego poszukujemy bliźniak genetycznego Hani. W najbliższy weekend, 28 i 29 marca w CH Klif w Gdyni przy al. Zwycięstwa 256, w godz. 9.00-20.00 prowadzona będzie akcja rejestracji potencjalnych dawców. Przyjdź i Ty! Okaż Hani swoje wsparcie!
„Zwracam się do Wszystkich o pomoc! Chodzi o wsparcie dla mojej Córki, malutkiej Hani, która walczy z białaczką limfoblastyczną typu B. Pierwszy raz zachorowała, gdy miała niespełna rok. Przeszła wówczas 7-miesięczną intensywną chemioterapię. Następnie przez 1,5 roku w domu przyjmowała chemię w tabletkach. Cieszyliśmy się, że z powodu bardzo młodego wieku, Hania nie będzie pamiętała okresu szpitalnego i ominie ją trauma przeszłości. Niestety, pół roku po leczeniu usłyszeliśmy kolejny wyrok - wznowienie choroby.
Wszystko w jednej chwili straciło swoje znaczenie. Szansa, którą moje ukochane dziecko otrzymało zostanie przerwane, przykuciem jej do łóżka i kroplówki, z której będzie płynęła do jej drobniutkiej rączki, atomowa dawka chemii." - opowiada Karolina, mama dzielnej Hani. Nie bądź obojętny! Daj przykład innym i wesprzyj akcję „Pomóż Hani i Innym".
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.