1187 (887) 2015-03-27 - 2015-04-02

Pierwsza płyta na 3. urodziny „Zawiszy Czarnego”

W kwietniu 2015 na rynku pojawi się pierwsza płyta męskiego chóru szantowego „Zawisza Czarny" z tradycyjnym repertuarem śpiewanym a'capella. W swoim repertuarze chór ma szanty klasyczne, pieśni ceremonialne, pieśni kubryku i współczesne piosenki z gatunku folku morskiego. Część repertuaru wykonuje w językach oryginalnych, część przetłumaczono na język polski.
Chór powstał trzy lata temu, w roku 2012 na harcerskim szkunerze „Zawisza Czarny", od którego przyjął też swoją nazwę. Członkowie zespołu to amatorzy. Tworzą go Zawiszacy - ludzie morza - kapitanowie, żeglarze, marynarze, bosmani, oficerowie z żaglowców, szkutnicy, dokerzy, którym nieobcy jest żywioł morza i praca na pokładzie, a także dorośli już dzisiaj harcerze gdyńskich drużyn. Założycielem i dyrektorem chóru jest Jacek Jakubowski.
Jest to jedyny w Polsce męski chór śpiewający tradycyjne pieśni z pokładów dawnych żaglowców. W ciągu trzech lat istnienia został wyróżniony najważniejszymi nagrodami na polskich festiwalach szantowych - m.in. w 2013 roku otrzymał nagrodę im. Stana Hugilla - za wierność i podtrzymywanie tradycji, a w 2014 roku Grand Prix na festiwalu „Shanties" w Krakowie. W ubiegłym roku stanowił klimatyczną ozdobę Gdynia Sailing Days, koncertując z pokładu żaglowca „Zawisza Czarny", zakotwiczonego na środku Basenu Prezydenta.
Raz w roku Chór organizuje rejs na pokładzie „Zawiszy Czarnego", koncertując w odwiedzanych portach. Wtedy to cały chór zamienia się w wachtową załogę żaglowca - od kapitana do szeregowego członka załogi. Tegoroczny rejs planowany jest na trasie: Edynburg - Amsterdam - Delfzijl, gdzie Chór weźmie po raz pierwszy udział w zagranicznym festiwalu szantowym - Bie Daip w Appingedam (Holandia), sławiąc swój macierzysty port - Gdynię.