1187 (887) 2015-03-27 - 2015-04-02

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".
- „Wojna i Pokój" - wystawa zawiera prezentację polskiego i czechosłowackiego dizajnu z końca lat 50. i 60. z kolekcji Barbary Banaś i Jana Jeništy. Na wystawie kolekcjonerzy ze swoich zbiorów zaprezentują najciekawszą ceramikę i ich historię. Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w 2013 r. w BWA Wrocław w dwóch galeriach jednocześnie: galerii Szkła i Ceramiki oraz galerii Dizajn. Rok później została zaprezentowana w Institute of Design Kielce, a następnie podczas Designblok - Prague Design and Fashion Week. Ekspozycja oparta jest na koncepcji konfliktu wojennego pomiędzy dizajnem Czechosłowackim triumfującym na Wystawie Światowej w 1958 r., a dziełami znakomitych polskich projektantów. Stworzona jest również sytuacja „pokoju" czyli harmonii i syntezy polskiego i czechosłowackiego projektowania. Kuratorzy wystawy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Krzysztof Kucharczyk. Kurator ze strony Muzeum Miasta Gdyni: Anna Śliwa.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej".
Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej i gimnazjalista Borys Reppel zapraszają na wystawę szkiców studyjnych pt.: „Raz, Dwa ... Sześć". Rysunki można oglądać do końca marca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37. Opiekunem zdarzenia artystycznego jest Mirosław Pawlik.
Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska113) zaprasza do oglądania wystawy fotograficznej Darii „Nafi" Rogala pt. „Zdążyć do domu...". Wystawa inspirowana filmem, który Daria stworzyła w schronisku Ciapkowo, przedstawiać portrety uroczych psiaków ze schroniska. Daria Rogala urodziła się w Łęczycy, obecnie mieszka i pracuje w Gdyni. Od kilku lat związana jest ze schroniskiem Ciapkowo. Przygodę z fotografią zaczęła mając 16 lat.
Fotografia i psy to jej pasja, dzięki której powstała strona: www.fotozwierzeta.pl Wystawę można oglądać do końca marca 2015 roku.
***
Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza do galerii TMG przy ul. Władysława IV nr 51 na wystawę malarstwa Jolanty Krause i fotografii Wojciecha Kurka. Tematem wystawy jest pejzaż . Na ekspozycję składają się obrazy olejne, pastele i fotogramy wykonane podczas plenerów malarskich i fotograficznych w latach 2013 i 2014 . Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2015 r. We wtorki i czwartki galeria czynna do godz. 17.00. Galeria TMG służy pomocą początkującym twórcom chcącym doskonalić swój warsztat malarski - w czwartki można porozmawiać z autorami prezentowanych prac a we wtorki uzyskać korektę i opinię specjalisty.
***
Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wernisaż malarstwa Jolanty Szymerskiej, który odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, w czwartek, 9 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00.
Przewodnim tematem obrazów jest muzyka. Zaprezentowane prace wykonane są w oleju i akrylu. Wystawę można oglądać codziennie tj. w poniedziałki, środy i piątki 11.00 - 14.00 we wtorki i czwartki 11.00 - 17.00. Ponadto we wtorki od 14.00 - 17.00 galeria TMG służy pomocą początkującym twórcom chcącym doskonalić swój warsztat malarski i uzyskać fachową opinię specjalisty.
W czwartki 13.00 - 17.00 można porozmawiać z autorami prezentowanych prac.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Emilii i Andrzeja Sobierajów „Znowu razem pod Pegazem - w kwiatach" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) do 7.04.2015 r. w godzinach od 12.00 do 20.00.
Strona internetowa: www.eraartprofile.pl
***
Wystawę Poczuj Sztukę w Centrum Nauki EXPERYMENT można oglądać do końca marca. Wszyscy, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z interaktywnymi stanowiskami działającymi na zmysły mają na to szansę jeszcze przez kilka dni. EXPERYMENT przedłużył dostępność wystawy ze względu na ogromne zainteresowanie gości tematem niedowidzenia. Czy twoja skóra jest w stanie odróżniać dźwięki? Potrafisz zobaczyć obraz tylko za pomocą zapachu i faktury? Czy rozpoznasz rysunki, jakie kreśli powietrze? Czy wiesz, jak za pomocą kilku kropek narysować tysiące znaków i z jednego kształtu ułożyć różne cienie?
Daj się zaskoczyć możliwościami swoich zmysłów. EXPERYMENT zachęca do experymentowania przy 8 interaktywnych stanowiskach, umożliwiających wczucie się w sytuację osoby z dysfunkcją wzrokową.
Szczegóły: http://www.experyment.gdynia.pl/Poczuj_Sztuke_1_83.html
***
Szlaki Miejskie Gdyni - wystawa fotografii. Miejska Informacja (ul. 10 Lutego 24) zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00 oraz w soboty w godzinach 9.00 - 15.00. Zdjęcia eksponowane są do 31 marca.
Wstęp wolny.
***
W Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) można oglądać wystawę „Chylonia Obrazem Pisana". Jest to projekt realizowany w niezwykłej grupie międzypokoleniowej, która od spotkania do spotkania, nabierała mocy twórczej..., zwykli uczestnicy zajęć, mieszkańcy stają się liderami niezwykłych przemian. Przy okazji, można poznać historię Chyloni, przez niezwykły pryzmat najstarszych mieszkańców, poznać opowieści, których nikt dotąd nie usłyszał...
Autorem projektu jest Centrum Aktywnego Mieszkańca - Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni".
Wystawa potrwa do 16 kwietnia 2015 r.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
W Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) oglądać można wystawę fotogramów opowiadających o podróży na Wyspy Zielonego Przylądka, gdyńskiego artysty plastyka Lecha Marchlewskiego - „Moja Afryka".
Wstęp wolny.
***
Księgrania Cafe Vademecum (ul. Świętojańska 5-7) zaprasza w piątek, 27 marca o godz. 17.00 na wernisaż Krzysztofa Tomaszewicza artysty stale współpracującego z Centrum Integracja w Gdyni. Tematem wystawy będą portrety oraz sceny rodzajowe zainspirowane twórczością takich mistrzów jak Velazquez czy Tycjan.
***
27 marca Klubu Marynarki Wojennej zaprasza na wernisaż wystawy rumskiej grupy malarskiej StudioArt „Malowanie to nasza pasja". Podczas wernisażu publiczność będzie miała okazje zobaczyć efekt działalności warsztatów malarskich rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które prowadzi mgr sztuki Emilia Sobieraj. Początek imprezy o godz. 18.00 w Małej Galerii Klubu (ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni).
Wstęp wolny.
Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia.