1190 (990) 2015-04-17 - 2015-04-23

Akademia Dokumentalna: „Rockowe dziewczyny”

W niedzielę, 19 kwietnia 2015 r. o godz. 12.00 w Gdynia – InfoBox (ul. Świętojańska 30) nastąpi pierwsza odsłona Akademii Dokumentalnej.
To jedyny w Polsce program edukacyjny w całości oparty na filmach dokumentalnych, który młodego widza ma zainteresować filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie Z bogatej oferty festiwalowej DOCS AGAINST GRAVITY FF do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych. Spotkania składają się z pokazu i lekcji po filmie, którą prowadzi nauczyciel gdyńskiego Gimnazjum nr 11, pedagog i filmoznawca Piotr Kurpiewski.
Wstęp wolny.
Filmy, które zostaną zaprezentowane w ramach Akademii pochodzą z DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (poprzednio: PLANETE+ DOC FF) jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.
W najbliższą niedzielę pokazany zostanie film pt: „Rockowe Dziewczyny” (Girls Rock); reż.. S. King, A. Johnson, USA 2007, 90 min. Bohaterkami filmu są obozowiczki Rock and Roll Camp, dziewczęta w wieku od 8 do 18 lat. Dziewczyny są uczone, że zachowania typowe dla chłopców i rockmenów mogą być ich sposobem na wyrażanie siebie. Dlaczego dziewczyna nie może zachowywać się hałaśliwie, a chłopak tak? Czy gitara elektryczna i perkusja nie są instrumentami dla dziewcząt? Przez tydzień uczestniczki obozu muszą przygotować koncert dla dużej publiczności. W trakcie są prowadzone warsztaty o różnej tematyce, od rockowej po psychologiczną.
Temat lekcji po filmie: Zainteresowania i fascynacje. Co to znaczy „dziewczęce” i „chłopięce”?
Cykl jest realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity - firmą dystrybucyjną założoną przez Artura Liebharta, wyróżnioną nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FF, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce tylko w roku 2014 przyciągając ponad 40 000 widzów i uwagę najważniejszych mediów w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.
Więcej: http://akademiadokumentalna.pl/

ikona