1190 (990) 2015-04-17 - 2015-04-23

Jest porozumienie w sprawie Nowej Mariny Gdynia


Porozumienie w sprawie powstania Nowej Mariny Gdynia zawarte. Projekt zakłada realizację przez Polski Związek Żeglarski, przy współudziale gdyńskich klubów żeglarskich oraz Związku Harcerstwa Polskiego, Uroczystość wręczenia porozumienia dot. Nowej Mariny Gdynia / fot. Sebastian Drausalnowoczesnego kompleksu przy nabrzeżu Beniowskiego. Podpisany dokument formalnie pozwala rozpocząć inwestycję, którą poprowadzi spółka Nowa Marina Gdynia. Według planów, do 2018 roku w naszym mieście powstanie profesjonalne zaplecze dla uprawiania żeglarstwa oraz sportów wodnych. Szacowany koszt inwestycji to 160 mln złotych.

Stronami porozumienia są: Polski Związek Żeglarski, Nowa Marina Gdynia Spółka Akcyjna, Nowa Marina Gdynia Spółka Akcyjna Spółka Komandytowa, Yacht Klub Stal Gdynia, Jacht Klub Morski Gryf, Yacht Klub Polski Gdynia, a także Związek Harcerstwa Polskiego.

Podpisanie porozumienia oznacza, że można przygotować biznesplan inwestycji, zadbać o finansowanie, czy uzyskać pozwolenie na budowę. Gdyńska Rada Miasta musi jeszcze uchwalić zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Realnie oznacza to, że budowa może rozpocząć się najwcześniej w styczniu lub lutym 2016 roku. Na początek konieczne będzie rozebranie dotychczasowych obiektów i przeprowadzka na około dwóch lat rezydentów mariny, do tymczasowych siedzib. 

Uroczystość wręczenia porozumienia dot. Nowej Mariny Gdynia / fot. Dorota NelkeTo bardzo ważny moment, który krystalizował się przez wiele lat. Basen żeglarski i budynki do niego przylegające  budzą najpiękniejsze i najważniejsze skojarzenia z naszym miastem, a jednocześnie są jednym z najczęściej prezentowanych fragmentów, ikoną Gdyni. Dlatego modernizacja tej przestrzeni jest dla nas niesłychanie ważna i cenna. Staje się to możliwe, mimo bardzo skomplikowanego stanu prawnego - tłumaczy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 
W obiekcie znajdą się powierzchnie biurowe dedykowane do obsługi portu jachtowego, sale szkoleniowe, zaplecze sanitarne o wysokim standardzie. Ważnym elementem zespołu jest część hotelowa, w ramach, której do dyspozycji turystów oddanych zostanie około 200 klimatyzowanych pokoi, każdy z widokiem na morze. Na klientów hotelu jak również na żeglarzy czekać będzie profesjonalne centrum fitness z częścią spa.

Jedną z inspiracji dla władz PZŻ, dodatkowym motywatorem do działań i dążenia do osiągnięcia porozumienia były nieudane starania naszego miasta o prawo organizacji Mistrzostw Świata w żeglarstwie. Lepszą bazę i lepsze zaplecze miało hiszpańskie Santander oraz duńskie Aarchus. Nowoczesna marina pozwoli nam ponownie ubiegać się o najważniejsze imprezy nie tylko krajowe, ale o europejskiej i światowej skali. 
 
Rozmowy nie były łatwe. Do tego klimat dla inwestycji nie wszędzie jest przychylny. Wielu pyta wprost „a dlaczego Gdynia?". A gdzie mamy to zrobić? - pyta retorycznie prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław KaczmarekDroga do porozumienia była trudna, ale dziękuję każdej ze stron za wytrwałość. Przed nami jeszcze długa droga, ale ten najważniejszy krok mamy już za sobą  - dodaje.
   
W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany teren o powierzchni ok. 6200 m2, w tym 2500 m2 z przeznaczeniem na miejsca parkingowe i place manewrowe zlokalizowane od strony mariny. Powierzchnia zabudowy wyniesie  9200 m2, użytkowa zaś 32000 m2 - ponad 50% do dyspozycji dostaną żeglarze. Obiekt będzie się składał z czterech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej - garażowej. W hali znajdzie się 240 miejsc postojowych.


Uroczystość wręczenia porozumienia dot. Nowej Mariny Gdynia / fot. Dorota Nelke

Uroczystość wręczenia porozumienia dot. Nowej Mariny Gdynia / fot. Dorota Nelke

Uroczystość wręczenia porozumienia dot. Nowej Mariny Gdynia / fot. Dorota Nelke
 
Nowa Mariny - wizualizacja Studio Kwadrat

Nowa Mariny - wizualizacja Studio Kwadrat

Nowa Mariny - wizualizacja Studio Kwadrat

Nowa Mariny - wizualizacja Studio Kwadrat

Nowa Mariny - wizualizacja Studio Kwadrat

Nowa Mariny - wizualizacja Studio Kwadrat

Wizualizacje Studio Kwadrat, fot. Dorota Nelke, Sebastian Drausal

ikona