Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1193 (993) 2015-05-15 - 2015-05-21

Wielkie otwarcie Muzeum Emigracji i Noc Muzeów

Tegoroczna Noc muzeów przynosi otwarcie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - Muzeum Emigracji w Gdyni. Zapraszamy na premierowe zwiedzanie wystawy oraz moc atrakcji przygotowanych na sobotę  16 maja i niedzielę 17 maja. Warto spotkać się na Polskiej 1.
Dla wszystkich osób, które odwiedzą Muzeum Emigracji 16 maja przygotowany został bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywka na najwyższym poziomie. Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu wspólnego zdjęcia gości, odbędzie się koncert w sercu portu. Wystąpi Mika Urbaniak w duecie  z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak. Kiedy zaś zajdzie słońce, na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny „Łączymy historie". Będzie to opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum - łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.
W oba dni miłośnicy srebrnego ekranu, w sali kinowej muzeum będą mogli poczuć klimat podróży morskich sprzed dziesięcioleci i zobaczyć wiele unikalnych filmów - jak "Zew morza" z 1927 roku. Wiele atrakcji czeka na najmłodszych oraz wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił  w grach pokładowych z legendarnych polskich transatlantyków.
W niedzielę przez cały dzień goście będą mieli okazję uczestniczyć w wykładach i spotkaniach, a także samodzielnie, bądź    w rodzinnych tandemach, sięgać do emigracyjnych historii swoich przodków podczas warsztatów genealogicznych.
Na wszystkie wydarzenia, łącznie ze zwiedzaniem wystawy - wstęp wolny.

Otwarcie Muzeum Emigracji


Program otwarcia Muzeum Emigracji:
16 maja - Noc Muzeów

godz. 18.00 - 18.20 - uroczystość przed budynkiem - przecięcie wstęgi i uroczyste otwarcie drzwi Dworca Morskiego oraz historyczne zdjęcie mieszkańców Trójmiasta z powietrza.
w godz. 18.30 - 21.30 - Muzyka w porcie - Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak; Mika Urbaniak
w godz. 18.00 - 21.30 - Strefa twórcza - plastyczne i kreatywne aktywności dla dzieci i dorosłych
o godz. 22.00 - Spektakl audiowizualny Łączymy historie. Mapping na fasadzie budynku Dworca Morskiego.
Wewnątrz budynku
w godz. 18.00 - 1.00 - wystawa stała - nowoczesna wystawa stała o emigracji Polaków kiedyś i dziś (Magazyn Tranzytowy)
w godz. 18.00 - 22.30 - oficerowie rozrywkowi na pokładzie;
Gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków, Magazyn Tranzytowy, taras widokowy
o godz 19.00, 20.00 i 21.00 - Wielka podróż za wielką wodę. Opowieść wizualna dla dzieci, sala multimedialna
w godz. 19.00 - 0.00 - Filmowa polska 1 - pokazy filmów w sali kinowej:
„Kroniki morskie”, „Zew morza” (1928), „Rapsodia Bałtyku” (1935).
17 maja - Dzień otwarty
w godz. 10.00 - 20.00 - Wystawa stała - nowoczesna wystawa stała o emigracji Polaków kiedyś i dziś, Magazyn Tranzytowy
w godz. 12.00 - 18.00 - oficerowie rozrywkowi na pokładzie. Gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków, Magazyn Tranzytowy, taras widokowy;
w godz. 11.00-12.00 - Muzealne kino dla dzieci - pokaz filmów animowanych z dorobku wytwórni Se-Ma-For;
w godz. 12.00, 13.00, 14.00, 16.00, 17.00, 18.00 - Łączymy historie. Warsztaty genealogiczne - Zapisy w punkcie INFO przed budynkiem Muzeum, czytelnia;
w godz. 12.00 - 14.00 - Archiwum emigranta - Czyli jak nam przekazać swoją opowieść o emigracji, sala multimedialna;
w godz. 15.00 - 16.00 - Pod polską banderą przez Atlantyk. Spotkanie z Grzegorzem Rogowskim, Sala multimedialna;
w godz. 16.00 - 18.00 - Powrót Agnieszki H. - Pokaz filmu i spotkanie z twórcami: Krystyną Krauze i Jackiem Petryckim, sala kinowa.

***

Muzeum Miasta Gdyni
wzywa wszystkich Obywateli do wspólnego działania! Przyłącz się do Nocy Muzeów! Obywatelu! Zamelduj się osobiście lub przez Facebook’a w Muzeum Miasta Gdyni!
Zrób #selfie z Nurkiem i je opublikuj! Wśród osób biorących udział w zabawie rozlosowane będą upominki. Staw się na czas by poznać bajki nasze oraz bratniego narodu czechosłowackiego. Wspólnie budujmy dobro Muzeum.
Muzeum Miasta Gdyni - przyjaciel dzieci, zaprasza Młodego Obywatela do strefy dziecka. Złóż i zabierz ze sobą tradycyjny gdyński trolejbus oraz zbuduj Modelowe Miasto! Weź udział w turnieju Archimemo! Na wyrabiających 200% normy czekają nagrody. Po dobrze wykonanej pracy radość przyniesie ci odpoczynek w strefie relaksu. Zwiedź wystawy i dowiedz się, jak wyglądały Narodziny Miasta, weź udział w bitwie na dizajn oglądając Wojnę i Pokój.

***

Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B zaprasza na Noc z Marynarką Wojenną. Podczas tej wyjątkowej nocy Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało szereg atrakcji: pokazy nurkowania w zabytkowym sprzęcie nurkowym, prezentacje sprzętu wojskowego jednostek Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej, pokazy grup rekonstrukcyjnych, super niespodzianka dla miłośników gier komputerowych, losowanie nagrody w Wielkiej Grze Muzealnej. Dla wielbicieli kina o godzinie 22.00 projekcja filmu „Zew Morza” (1927 rok). Na gości czekać będzie znakomita wojskowa grochówka i mnóstwo marynarskiej muzyki na żywo.
***
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (ul. Żwirowa 2c) zafunduje gościom wycieczkę w lata 20-ste, poruszając się brukowaną uliczką będą mogli podziwiać 14 zabytkowych samochodów i 26 motocykli. Zwiedzanie będzie umilał pianista grający utwory z epoki. Przed Muzeum natomiast znajdować się będzie symulator samochodu wyścigowego.

***

Akademia Morska zaprasza w godz. 19.00 - 24.00 do Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego
(al. Jana Pawła II 3) na Noc Muzeów z gwiazdami.
W programie:
„Gwiazdozbiory naszego nieba” - fascynujące spotkanie z astronomią i astronawigacją, w ok. półgodzinnych prezentacjach (dla grup 30-osobowych) pod kopułą najnowocześniejszego w Trójmieście Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego - profesjonalnego laboratorium astronomicznego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Pokazy poprowadzą wykładowcy oraz studenci Akademii Morskiej - przyszli nawigatorzy floty. Ponadto w budynku Planetarium, specjalnie przygotowana ekspozycja dawnych przyrządów i pomocy nawigacyjnych oraz wystawa „Skarby Daru Młodzieży”, prezentująca wybór trofeów zdobytych przez naszą fregatę w regatach i zlotach wielkich żaglowców.

***

W placówkach biorących udział w Nocy Muzeów 2015 w Gdyni można zakupić okolicznościowe przypinki (za symboliczną złotówkę). Po zwiedzaniu i zabawie zapraszamy do restauracji i kawiarni, które w tę szczególną noc honorują przypinkę, jako znak uprawniający do skorzystania ze specjalnych rabatów. Miejsca honorujące przypinkę: Chwila Moment, ul. Świętojańska 30,  Del Mar, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, Cafe Strych, Plac Kaszubski 7, Księgarnia Vademecum, Świętojańska 5-7, Klub Muzyczny Atlantic, 3 Maja 28, Caffe Anioł, Kilińskiego 6.
Do dyspozycji uczestników będą również bezpłatne autobusy. Pasażerów wozić będą między innymi dwa zabytkowe modele: Mercedes O305 z 1974 roku i przegubowy Ikarus 280 z 1990 roku, które kursować będą na trasie: Orłowo Molo – Orłowska – al. Zwycięstwa – Świętojańska – Skwer Kościuszki – al. Jana Pawła II – Skwer Kościuszki – Świętojańska – Wendy – Chrzanowskiego – Wendy – Jana z Kolna (powrót: Wójta Radtkego – 3 Maja – Starowiejska) – Gdynia Dworzec Główny PKP – Dworcowa – Podjazd – Morska – (powrót: Chylońska) – Kcyńska Muzeum Motoryzacji. Autobusy i trolejbus kursować będą od godz. 19.00 do 1.30 z częstotliwością co 30 minut. Obowiązują wszystkie przystanki na trasie przejazdu.

Zmiany w organizacji ruchu:

W związku z otwarciem Muzeum Emigracji w Gdyni, od piątku 15 maja (godz. 18.00) do godz. 2.00 niedzielę 17 maja nie będzie możliwości dojazdu do Dworca Morskiego - ulica Polska od Ronda Karlskrona w kierunku nabrzeża zostanie zamknięta. Gości Muzeum Emigracji zachęcamy do korzystania z autobusów komunikacji miejskiej:
z Gdyni Św. Maksymiliana - linie 133, 137                                             
z Gdyni Głównej PKP- linie 133, 137, N19
z Gdyni Stoczni - linia 133
Dodatkowo co 25 minut będą kursować specjalne autobusy Nocy Muzeów.
Szczegóły na: www.zkmgdynia.pl
Na czas otwarcia parking przed muzeum zostanie zamknięty - polecamy parkowanie w centrum Gdyni lub na ulicy Polskiej. Na odcinku od ul. Celnej do Ronda Karlskrona zostanie udostępniony jeden pas w każdym kierunku.

ikona