1194 (994) 2015-05-22 - 2015-05-28

Pokaz filmu "Diabelski wynalazek" w Muzeum Miasta Gdyni

W czwartek, 28 maja Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na pokaz filmu Diabelski wynalazek (1958)w reż. Karela Zemana. Początek o godz. 18.00.

Wprowadzenie: Jacek Friedrich.

To ostatnie wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Wojna i Pokój”. Wystawa dotycząca polskiego i czechosłowackiego dizajnu końca lat 50. i lat 60. jest dostępna do końca maja 2015 roku. Spotkamy się, żeby wspólnie obejrzeć film Karela Zemana – jednego z najbardziej rozpoznawalnych czeskich reżyserów na świecie. Za film „Diabelski wynalazek” otrzymał grand prix na Światowej Wystawie w Brukseli (1958).

Karel Zeman to jeden z mistrzów światowej animacji. Świetnie łączy żywą akcję z animacją rysunkową i lalkową. Najlepszym tego przykładem jest właśnie „Diabelski wynalazek”. Film jest ekranizacją jednej z pełnych fantazji powieści Juliusza Verne’a. W „Diabelskim wynalazku” reżyser wykorzystał dziewiętnastowieczne piękne rysunki Édouarda Riou i Léona Benetta – ilustratorów książek Juliusza Verne’a, ożywił je i uczynił atrakcyjnym tłem dla gry aktorów. Efekty są zadziwiające!

Wstęp wolny.

ikona