1195 (995) 2015-05-29 - 2015-06-11

O bezpieczeństwie na rowerze w gdyńskich szkołach

Ruszyła wspólna akcja Straży Miejskiej oraz stowarzyszeń Rowerowa Gdynia i In gremio, adresowana do dzieci z klas 4-6 gdyńskich podstawówek. Do końca czerwca w placówkach zorganizowane zostaną specjalne szkolenia - pakiet obejmuje nie tylko wiedzę dotyczącą podstawowych przepisów prawnych, znajomość znaków drogowych, prawidłowego wyposażenia roweru, ale też ciekawostki, przykłady dobrych praktyk i niekonwencjonalne podejście do roweru jako środka lokomocji.

Pierwsze zajęcia odbyły się już w Szkole Podstawowej nr 37 na Wiczlinie. Aby zgłosić się na kolejne, wystarczy skontaktować się ze Strażą Miejską w Gdyni.  

W tym miejscu warto przytoczyć wyniki prowadzonego ostatnio w naszym mieście sondażu: rowerzyści jeżdżą po chodnikach, ponieważ nie mają świadomości, że łamią prawo, a część boi się jeździć po ulicy. Stąd pomysł wspólnych rowerowych patroli ze stowarzyszeniem Rowerowa Gdynia,  które  16 maja na ul. Świętojańskiej pilnowały jazdy zgodnej z przepisami i zatrzymywały rowerzystów jadących po chodnikach. Na cyklistów zamiast mandatu czekał dzwonek  i światełka odblaskowe. Patrol przypominał obowiązujące przepisy i ostrzegał przed konsekwencjami bezprawnej jazdy  po chodnikach. W ciągu kilku godzin zatrzymano blisko 50 rowerzystów.