1195 (995) 2015-05-29 - 2015-06-11

W Gdynia InfoBox coś dla każdego od 29 maja do 11 czerwca

Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) poleca:

- 29 maja o godz. 17.30 ostatnia prelekcja o Fortyfikacjach Pomorza pt.: „Artyleria nadbrzeżna nad Zatoką Gdańską od Twierdzy Wisłoujście do baterii armat kalibru 406 mm na Helu”.

Wykład poprowadzi Marcin Dudek – redaktor, kierownik działu badań terenowych w wydawnictwie Infort, wydającym specjalistyczne publikacje, biuletyny, przewodniki i mapy poświęcone architekturze obronnej, jej ochronie i popularyzacji; fotograf i przewodnik. Sala, I p.

- 30 - 31 maja - Nagroda Literacka GDYNIA w Mieście Słowa – 02 Weekend Literacki - warsztaty „Laboratorium słowa”. Szczegóły na stronie 2 Ratusza.

- 31 maja w godz. 11.00 - 16.00 Dzień dziecka w CultureBoxie

Podczas zajęć artystycznych dzieci usypią z kolorowych piasków tytułowego bohatera książki pt. ”Piaskowy Wilk” Åsy Lind. Powstanie dzieło o powierzchni ok. 2 m2. Warsztat poprowadzi  Kamyk Studio. Podczas warsztatów będzie możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki. Jeśli pogoda dopisze, na trawniku przed InfoBoxem odbędą się zajęcia z tworzenia dużych form przestrzennych z kartonu. Miejsce: CultureBox / skwer przy InfoBoxie.

- 31 maja o godz. 13.00 Akademia Dokumentu - „Krew w moim telefonie” (Blood in the Mobile); reż. F. Piasecki Poulsen, Dania 2010, 56 min.

Reżyser tego filmu ujawnia wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa napędza zbrodniczy biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Kongo, które posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięte jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi. Film jest opowieścią o współczesnym idealiście, który obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji. Stanowi też głos w sprawie globalizacji.

Akademia Dokumentu jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Z bogatej oferty festiwalowej DOCS AGAINST GRAVITY FF do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych. Spotkania składają się z pokazu i lekcji po filmie, którą poprowadzi nauczyciel gdyńskiego Gimnazjum nr 11, pedagog i filmoznawca Piotr Kurpiewski. Miejsce: Sala, I piętro.

- 3 czerwca w godz. 10.00 – 14.00 TVP Gdańsk - Czas Gdyni

W związku z realizacją programu telewizyjnego, dostęp do: sali głównej, projekcyjnej oraz wieży widokowej będzie ograniczony.

- 3 czerwca o godz. 19.00 Kino InfoBoxu „Walc z Baszirem” reż. Ari Dolman, Izrael 2008

Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym. Poruszający i przerażający dokument animowany dotyczący niedawnej historii Bliskiego Wschodu. Miejsce: Sala, I piętro.

- 8 czerwca o godz. 17.00 dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni. Miejsce: Sala, I piętro.

- 9 czerwca o godz. 18.00 „Ruszamy na Kaszuby” - spotkanie Klubu Polskiego Podróżnika

Kasia i Maciej Marczewscy, blogerzy podróżujący po Polsce (www.ruszajwdroge.pl), zaprezentują najciekawsze miejsca, najbardziej znane atrakcje turystyczne Kaszub oraz odkryją te mniej znane.

Na spotkanie zapraszamy osoby, które szukają sprawdzonych pomysłów na wakacyjne wyjazdy. Mile widzianI są także Ci, którzy znają Kaszuby i chcą o nich opowiedzieć lub są ciekawi co warto zobaczyć na Kaszubach. Spotkania Klubu Polskiego Podróżnika są spotkaniami otwartymi – każdy może przyjść i dołączyć do dyskusji. Kasia i Maciej na każdym kroku zachęcają do dzielenia się wspomnieniami z Kaszub lub z podobnych miejsc widzianych w Polsce. Na spotkaniu rozdawane są bezpłatne mapy, broszury i przewodniki z regionalnych organizacji turystycznych z Pomorza i całej Polski. Patron Medialny: Radio Gdańsk. Miejsce: Sala, I piętro.

- 11 czerwca o godz. 19.00 Kino InfoBoxu „Molier na rowerze” reż. Philippe Le Guay, Francja 2012

Popularny telewizyjny gwiazdor Gauthier Valence (Lambert Wilson, „Matrix Reaktywacja”, „Matrix Rewolucja”, „Bez skazy”) wyrusza w podróż pociągiem na tajemniczą francuską wyspę Ré. Ma do wykonania specjalną misję. Chce przekonać starego przyjaciela aktora Serge’a Tanneura (Fabrice Luchini, „Żona doskonała”, „Niebo nad Paryżem”) do powrotu na teatralną scenę w tytułowej roli w spektaklu „Mizantrop” Moliera. Zadanie nie jest proste, bo Tanneur, znany kiedyś aktor komediowy, trzy lata temu porzucił teatr, wycofał się ze świata i zamieszkał w rozpadającym się domu, przekazanym w spadku przez wuja. Stał się typowym mizantropem, a w dodatku nie chce wracać do przeszłości, ma dosyć aktorstwa i pali wszystkie scenariusze, które tylko dostanie. Miejsce: Sala, I piętro.