1195 (995) 2015-05-29 - 2015-06-11

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:

- „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”.

- „Wojna i Pokój” - wystawa zawiera prezentację polskiego i czechosłowackiego dizajnu z końca lat 50. i 60. z kolekcji Barbary Banaś i Jana Jeništy. Na wystawie kolekcjonerzy ze swoich zbiorów zaprezentują najciekawszą ceramikę i ich historię. Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w 2013 r. w BWA Wrocław w dwóch galeriach jednocześnie: galerii Szkła i Ceramiki oraz galerii Dizajn. Rok później została zaprezentowana w Institute of Design Kielce, a następnie podczas Designblok - Prague Design and Fashion Week. Ekspozycja oparta jest na koncepcji konfliktu wojennego pomiędzy dizajnem czechosłowackim triumfującym na Wystawie Światowej w 1958 r., a dziełami znakomitych polskich projektantów. Stworzona jest również sytuacja „pokoju” czyli harmonii i syntezy polskiego i czechosłowackiego projektowania.

Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny. Strona internetowa: http://www.muzeumgdynia.pl/

***

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej”. Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Kolejna wystawa to „Sport i turystyka na medalach Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej i miasta Gdyni”.

Medale pochodzą z prywatnych zbiorów kmdr. dr med. Bogumiła Filipka. Komandor wspólnie z dr Zbigniewem Otrembą, jest autorem dwóch publikacji: „Medale Gdyni” i „Medale Marynarki Wojennej”.

Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica”: 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.

***

CN EXPERYMENT zaprasza do naukowej podróży wśród 30 interaktywnych stanowisk wystawy „Gdzie wzrok nie sięga, przybliżających fascynujące zagadnienia z dziedziny optyki”.

Często nieznane, a stale towarzyszące nam w życiu codziennym zjawiska, przedstawione są w innowacyjny i ciekawy sposób. Na wystawie można między innymi zobaczyć jak działa kino 3D, ekran LCD, czujka alarmowa, hologram, filtr fotograficzny czy też zwykłe na pozór okulary polaryzacyjne kierowcy. Nowa ekspozycja przyciąga fascynującymi tytułami stanowisk jak np. Polaryzacja w roli detektywa, Niewidzialne kino, Obrotowy hologram, Pokonać alarm, Co widzi Twoja komórka? Mimo, że tematyka wystawy najbardziej zainteresuje zapewne młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i dorosłych, mali odkrywcy znajdą również coś dla siebie. Wystawa jest tak zaprojektowana, aby nie tylko podziwiać piękno i niezwykłość tego mało znanego nam niewidzialnego świata, ale również eksperymentować, wyciągając poprawne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Zwiedzanie wystawy w ramach biletu do Centrum Nauki EXPERYMENT do końca roku.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę artystów z Łodzi:  malarstwa i grafiki Anny Szumigaj - Badziak i grafiki Dariusza Dart Chojnowskiego do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV).

Wystawa otwarta do 10.06.2015 r.

Dr Anna Szumigaj - Badziak uprawia grafikę użytkową i malarstwo. Zajmuje się pracą dydaktyczną w zakresie projektowania grafiki płaskiej i przestrzennej w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Dr hab. Dariusz Chojnacki uprawia grafikę, malarstwo, rysunek, fotografię. Obecnie adiunkt w Instytucie Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej. Autor 46 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych na całym świecie, między innymi brał udział w III MBGC w Gdyni organizowanym przez ERA ART.

***

W Cafe Cyganeria (ul. 3 Maja 27) prezentowane są prace studentki Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Barbary Leszczyńskiej - Barbary El. Stypendystka programu Erasmus w ESAP, Porto. Tworzy głównie w technice linorytu, serigrafii, rysunku tuszem i w technikach ilustracyjnych.

Grafiki zbioru „Poste Restante” stanowią swojego rodzaju wiadomość z podróży lub od kogoś dla nas ważnego. Wystawa prezentowana do 14 czerwca 2015 r.

***

W gmachu Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Śmidowicza 69, oglądać można wystawę pt. „Irak - misja z ogłoszenia”. Ponad 130 zdjęć, dokumentów, odznaczeń, pamiątek, mundur i artykułów prasowych z lat 2005-2006 przedstawiających misję w Iraku oczami cywilnego doradcy ds. ekonomicznych, weterana działań poza granicami państwa dr Radosława Tyślewicz można oglądać w godz. 9.00 - 18.00 do końca maja br. Spotkanie z autorem odbędzie się w dniu Weterana działań poza granicami kraju, w piątek, 29 maja o godz. 14.00. Na odwiedzających czeka też zadanie matematyczne do rozwiązania.

***

Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia zaprasza na wystawę pt. „Tylko spokój nas uratuje”, która właśnie zawitała w Gdyni. W witrynach Laboratorium Innowacji Społecznych w Redłowie (PPNT, zaokrąglony parter od ul. Stryjskiej), można obejrzeć 10 plansz w przystępny sposób opisujących efektywne sposoby organizacji ruchu w nowoczesnych miastach. Dowiemy się m.in. jakie funkcje pełnią bramy do miast i osiedli, dlaczego warto odchudzać jezdnie, jak bronić się przed wypadkami na skrzyżowaniach, w jaki sposób można oszczędzać czas i paliwo, jak zwiększyć liczbę miejsc parkingowych bez szkody dla ruchu pieszego oraz dlaczego perony półwyspowe są lepsze od zatok autobusowych. Wystawa do 14 czerwca.

***

Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) zaprasza na wystawę promującą walory turystyczne Gdyni i Północnych Kaszub.

Chcesz pojeździć na wielbłądzie, stanąć oko w oko z anakondą, zobaczyć z bliska teksańskiego kaktusa? A może dreszczyk emocji związany ze spacerem po cmentarzysku sprzed tysięcy lat? Wyprawa do źródełka przywracającego pamięć? By przeżyć coś ekscytującego, ciekawego, poszerzającego horyzonty, nie trzeba wcale jechać daleko., moc atrakcji czeka w Gdyni i na Północnych Kaszubach. Przekonajcie się o tym sami. Wystawę można oglądać do 7 czerwca.

***

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni zaprasza do Galerii Debiut (ul. Orłowska 8) na  wystawę nauczycieli uczących w gdyńskim Plastyku, pt. „Ready Made”. Wystawa jest zbiorem prac nauczycieli zarówno przedmiotów artystycznych jak i przedmiotów ogólnokształcących. Zbiór tworzą fotografie, malarstwo, grafiki, rysunki, projekty, makiety, rzeźby, jak i przedmioty bliskie gronu pedagogicznemu. Artyści: Małgorzata Borowska (fotografia), Dorota Stec Grochal (dekorowanie wnętrz), Dorota Bańko (j. angielski), Katarzyna Szczodrowska (rysunek i malarstwo), Piotr Budziszewski (rysunek i malarstwo), Katarzyna Łokuciejewska (j. angielski), Alicja Kozubska (j. angielski), Monika Polak (historia sztuki), Piotr Zabłocki (fotografia), Andrzej Jurkiewicz (projektowanie graficzne), Renata Molenda Sobaszkiewicz (biologia), Stanisław Stryjewski (projektowanie graficzne), Łukasz Butowski (rysunek i malarstwo), Tomasz Zerek (fotografia), Roman Hinc (dekorowanie wnętrz), Marcin Grzęda (rzeźba), Eugeniusz Lademann (rzeźba), Agnieszka Rowan (j. rosyjski), Jacek Paluchowski (fotografia), Krzysztof Gobis (matematyka), Adam Arabski (ceramika), Adam Jurkowski (geografia), Danuta Zawiślak (j.francuski), Tomasz Sójka (rysunek i malarstwo), Natalia Filipowicz (historia), Małgorzata Jarocka (podstawy projektowania), Piotr Boroń (metaloplastyka) oraz Ewa Manuszewska (rysunek i malarstwo, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy).

Wystawę można oglądać do 3.06.2015: wtorek w godz. 9.00-15.00, środa, czwartek, piątek 9.00-16.00, sobota, niedziela 11.00-16.00. Wstęp wolny.