1199 (999) 2015-07-03 - 2015-07-09

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:
- od 4 lipca
w Muzeum Miasta Gdyni będzie można podziwiać wystawę „Rygalik. Istota Rzeczy”. To druga odsłona popularnego cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. W tym roku przybliży on osiągnięcia Tomka Rygalika – polskiego projektanta, którego prace cieszą się uznaniem na całym świecie. Wernisaż wystawy „Rygalik. Istota rzeczy”, odbędzie się 4 lipca o godz. 18.00.
Wystawa w Muzeum Miasta GdyniTomek Rygalik jest jednym z czołowych polskich projektantów reprezentującym nową generację dizajnerów. Studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design w Pratt Institute w Nowym Jorku (BA), gdzie w 1999 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i otrzymał nagrodę The Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Po studiach przez kilka lat pracował w kilku firmach projektowych w USA, m. in. Prime Studio, Arnell Group, Machineart, HFID/Refac Design and Product Genesis. Był konsultantem w Kodaku, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, DuPont.
Istota Rzeczy będzie najobszerniejszą wystawą w karierze Rygalika. Wiele obiektów powstało specjalnie na tą ekspozycję dlatego warto wybrać się do Muzeum Miasta Gdynia aby poznać twórczość tego artysty z bliżej perspektywy. Ważnym elementem wystawy będą prezentacje multimedialne, które wprowadzą widza w proces projektowy oraz liczne, różnorodne projekty od prac o charakterze ściśle technicznym do obiektów nieco bardziej artystycznych. Zdaniem Kingi Jarockiej z Muzem Miasta Gdyni – całość wystawy mimo poważnego charakteru, będzie dopasowana również do młodszych odbiorców, tak by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.
- przez trzy letnie miesiące w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać Efekty Uboczne – unikatowy projekt polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, nagrodzony w tegorocznym World Press Photo. To okazja do spotkania z efektami działalności człowieka widzianymi z perspektywy lotu ptaka. Kacper Kowalski dokumentuje i zapisuje widoki w abstrakcyjnych kadrach. Nie komentuje. Artysta-pilot od kilkunastu lat tropi z paralotni oraz wiatrakowca rezultaty przekształcania ziemi przez człowieka. Zdjęcia, które wchodzą w skład Efektów Ubocznych, pochodzą zarówno z malowniczych Kaszub, portu w Gdyni, jak i zalanych terenów Sandomierza z 2010 roku czy wyrobisk kopalni.
Kacper Kowalski, z zawodu architekt, pilotuje paralotnię od 1996 roku. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie.
Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny. Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
Wystawa „Trofea polskich żeglarzy” zorganizowana z okazji przypadających w tym roku obchodów 50. rocznicy powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego czeka na zwiedzających. Organizatorzy zgromadzili przeszło 100 eksponatów z najważniejszych polskich i międzynarodowych imprez żeglarskich - trofeów żeglarskich ze zbiorów polskich żeglarzy. W siedzibie PoZŻ  można zobaczyć m.in. brązowy medal olimpijski Przemysława Miarczyńskiego, złoty medal mistrzostw Europy Tytusa Butowskiego, proporczyk ze słynnego rejsu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata na jachcie „Mazurek”, nagrodę Conrada dla Zygfryda Perlickiego, czy puchar Karola Jabłońskiego z mistrzostw świata w Match Racingu.  Eksponaty do końca sierpnia można oglądać w sali konferencyjnej Pomorskiego Związku Żeglarskiego, przy al. Jana Pawła II 11, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 16.00.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawy:
- malarstwa i rzeźby włoskiego artysty Mirko Dematte do galerii PROFILE w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 do 8.07.2015 r. Mirko maluje, rzeźbi, tworzy instalacje, eksperymentuje z materią twórczą..., do których używa materiałów ekologicznych. Znany we Włoszech, Austrii i USA;
- wystawę malarstwa Janusza Osickiego  do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) do 15.07.2015 r.
Więcej na: www.eraartprofile.pl
***
Centrum Aktywności Seniora, Miejski Klub Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec zapraszają na wystawę „3 KOLORY”, efekt całorocznej pracy grupy akwarelowej w składzie: Izabela Suchodolska, Maria Fątańska, Maria Januszko, Krystyna Jentkiewicz, Teresa Gierszewska, Renata Piekarska, Maria Handke, Aldona Olańczuk, Bogusława Sobczak i Jadwiga Słomowicz. Wystawa prezentowana jest w Miejskim Klubie Seniora Orłowo, ul. Orłowska 66 do 30.09.2015 r.; od pon. do pt. w godz. 8.00 -16.00.
***
Do 16 lipca 2015 r. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa fotografii Anny Kłosowskiej „Moja subiektywna Ameryka”. Autorka postanowiła odwiedzić miejsca, o których zawsze marzyła - Grand Canyon i Yellowstone, Route 66. Przejechała przez kilka stanów, po drodze zahaczając o Las Vegas , Salt Lake City i zakończyła wyprawę w Seattle. Każde z tych miejsc urzekało swoim pięknem. Zdjęcia są swoistym reportażem z tej niezwykłej podróży. To bardzo subiektywne spojrzenie na Stany. Pominięcie wielkich miast a skupienie się na Parkach Narodowych, bezkresnych drogach i ciepłych ludziach. Pośród zbioru fotografii znajdziemy zdjęcia wykonane podczas schodzenia w głąb Kanionu jak i przedstawiające świstaki, które bardzo wytrwałe pozują na Mount Rainer, wybuchający gejzer w Yellowstone czy niesamowity klimat Las Vegas. Są także migawki wypatrzone w miastach, architektura ale i roześmiane amerykańskie nastolatki czy uliczna orkiestra.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni zaprasza na wystawę prac uczniów, która kończy rok nauki szkolnej. Będzie można zobaczyć prace wykonane na przedmiotach artystycznych takich jak: fotografia, rzeźba, rysunek i malarstwo, projektowanie graficzne na wszystkich poziomach kształcenia.
Wystawę można oglądać w pracowniach na morzem do 12.07.2015 r. w godzinach od 10.00 - 17.00 oraz w Galerii „Debiut” do 18.07.2015 r. w godzinach od 10.00 - 16.00 (ul. Orłowska 8).
Wstęp wolny.
***
Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wernisaż prac Magdy Krajewskiej i Ewy Kaniewskiej do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51, który odbędzie się w czwartek, 9 lipca 2015 roku godz.18.00.
Magda Krajewska matematyk, artysta plastyk zafascynowana skórą, zespoliła dwie dziedziny sztuki: malarstwo i rzeźbę. Potrafi wyczarować ze skóry postaci, drzewa, kwiaty, lampy zegary i biżuterię. Oprawia też lustra. Jej Prace znajdują się w wielu europejskich i amerykańskich zbiorach prywatnych , a także w Chinach i Japonii i Polsce.
Ewa Kaniewska zajmuje się grafiką komputerową. Początek zaczął się od podróży po świecie, których owocem były liczne fotografie. potrzeba ich edytowania spowodowała zainteresowanie się różnymi programami komputerowymi. Autorka prac często łączy grafikę wektorową, rastrową i fotografię.
***
Galeria Tygodniowa G.S.M., przy ul. Rozewskiej 1, zaprasza we wtorek, 7 lipca o godz. 19.00 na wernisaż wystawy malarstwa i poezji Bogumiły Gussmann „Złoty podział”. Wystawa czynna od 8.07 do 13.07.2015 r. w godz. 15.00 – 19.00. Wstęp wolny. Autorka z wykształcenia jest fizykiem i astrofizykiem. Od 10 lat rozwija także swoje zamiłowania artystyczne - malarstwo oraz poezję. W 2007 roku powstał pierwszy tomik wierszy „miłość... to chabrów zrywanie” oraz odbyła się pierwsza wystawa prac plastycznych w MDK w Rumi pt. „Uśmiech Losu” gdzie zaprezentowano ponad 70 prac artystki w różnych technikach (ołówek, s. pastel, tempera, olej). Od tego czasu prace Bogumiły Gussmann można było oglądać    w wielu miejscach Trójmiasta, na Pomorzu oraz w Warszawie. Wysiłek twórczy autorki został doceniony m.in. w konkursie „Chromy i achromy”. Obraz  „Sea Towers - Gdyńskie Sny o Potędze” zdobył  drugą nagrodę w 2010 r. Na wystawie w Galerii Tygodniowej będzie można zobaczyć najnowsze prace, którym towarzyszyć będzie poezja z ostatniego, drugiego tomiku wierszy wydanego w 2012 roku pt. „Duszy śpiewanie”.
***
Od 3 lipca br. w Małej Galerii im. admirała Floty Andrzeja Karwety Klubu MW Riwiera (ul. Zawiszy Czarnego 1) będzie można podziwiać wystawę będącą efektem pracy uczestników Koła Malarskiego Klubu MW prowadzonego przez artystę plastyka Andrzeja Sobieraja.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia. Będzie czynna od pn do pt w godz. 8.00 – 15.00.
W soboty i niedziele na życzenie.

ikona