1201 (1001) 2015-07-31 - 2015-08-06

Commenius oknem na Europę dla gimnazjalistów z „Dwunastki”

Zespół Szkół nr 12 w Gdyni zakończył realizowanie trzeciego unijnego projektu Comenius . Przez dwa lata młodzież i nauczyciele z 11 szkół europejskich poznawali cuda natury – parki i rezerwaty przyrody. Tak jak podczas każdej wizyty, uczniowie mieszkali u zagranicznych rodzin, gdzie mieli możliwość poznania tamtejszych obyczajów i tradycji oraz polepszanie swoich umiejętności językowych.

W marcu tego roku odbyła się szósta wizyta na greckim Cyprze. Pełna wrażeń wyprawa jeepami do Parku  Narodowego  Akamas,  pozostanie na długo w pamięci uczestników. Młodzież zapoznała się tam z systemem ochrony żółwi  oraz poznała piękną śródziemnomorską florę.

Zaprzyjaźniona szkoła – gimnazjum A.Agiou Theodorou Paphou mieściła się w Pafos, starożytnym mieście, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Uczestnicy projektu podziwiali grobowce królewskie oraz zamek bizantyjski z XIII wieku.

Dwa miesiące później, w maju, kolejna grupa odwiedziła inną wyspę europejską o pochodzeniu wulkanicznym – Islandię. Odwiedzając Park Narodowy Snæfellsnes,  nie można było oderwać oczu od niepowtarzalnych skał, wulkanów, lodowców, gejzerów, gorących źródeł, grot, wodospadów i skalistych plaż. Wizyta w naturalnym SPA – Blue Lagoon , która mogłaby trwać bez końca, była prawdopodobnie najbardziej niezwykłym dniem, gdyż wszyscy dostrzegli dobroczynne, lecznicze działanie tego geotermalnego kąpieliska.

Natomiast w czerwcu nauczyciele i uczniowie gdyńskiego gimnazjum gościli na zaproszenie szkoły w Olaine w przepięknej Rydze – stolicy Łotwy, podziwiając piękno miasta, ale przede wszystkim koncentrując się na wyjątkowości przyrody łotewskiej np. Kemeru National Park.

ikona