1201 (1001) 2015-07-31 - 2015-08-06

Dlaczego wrócili do Trójmiasta z emigracji?

Wyjechali rok, 5 lat, 35 lat temu, ale wrócili. Zatęsknili za rodziną? Zakończyli studia za granicą? Zmienili plany zawodowe? Dlaczego teraz wracają i to tu, do rodzinnego Trójmiasta?

Czego nie miały amerykańskie metropolie, tygiel Londynu, duże europejskiej miasta i piękne zakątki Szwajcarii, Francji, Belgii – a ma nasze, rodzime Trójmiasto? Jak wyglądają Gdynia, Sopot, Gdańsk w oczach ludzi, którzy zobaczyli te miasta ponownie po kilku lub kilkunastu latach? Jak patrzą na Polskę? Jakie wspomnienia wywołują dawno niewidziane miejsca – i jak opowiadać o nich drugiej osobie? I czy piosenka sprzed ćwierć wieku może okazać się tutaj pomocna…?

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza mieszkańców Trójmiasta do stworzenia wielobarwnej opowieści o powrotach do kraju. W ramach projektu „Zapytaj o Polskę” nowo otwarta placówka poszukuje osób z emigracyjnymi doświadczeniami, które zdecydowały się na powrót w rodzinne strony. Międzypokoleniowa, 20-osobowa grupa weźmie udział w wyjątkowych warsztatach. Ich zwieńczeniem będzie reportaż radiowy oraz wywiady w duchu historii mówionej, które wzbogacą zbiory placówki. Muzeum zachęca do podzielenia się swoją historią i pokazania, czym dziś jest Trójmiasto i Polska dla tych, którzy wrócili.

Podczas projektu „Zapytaj o Polskę” uczestnicy w 20-osobowej, międzypokoleniowej grupie spotkają się dwukrotnie na warsztatach, które pozwolą im nie tylko przyjrzeć się różnorodności doświadczeń emigracyjnych na przestrzeni ostatnich dekad, ale też będą mieli szansę rozwinąć swoje zainteresowania reporterskie, badawcze czy też fotograficzne. Grupa – wyposażona w narzędzia do kreatywnego zbierania materiałów audiowizualnych i przeprowadzania wywiadów w nurcie historii mówionej będzie pracować nad opowieścią na temat emigracji i powrotu do Trójmiasta.

Wszystkie przeprowadzone wywiady zostaną opublikowane na muzealnej stronie dedykowanej historii mówionej i wraz z reportażem – stworzonym z pomocą dziennikarki Radia Gdańsk - będą stanowiły zaproszenie do dyskusji na temat emigracji kiedyś i dziś. Muzeum chce w ten sposób zaprosić reemigrantów do dzielenia się własnym, emigracyjnym doświadczeniem i przez pryzmat powrotu do ojczyzny i rodzinnych stron pytać o polskość i patriotyzm. Projekt startuje 5 września i potrwa do 5 grudnia.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: powroty@muzeumemigracji.pl lub telefonicznie pod nr 58 670 41 67/62. Rekrutacja trwa do 17 sierpnia. Na stronie www.polska1.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy.

Nazwa projektu inspirowana jest utworem „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego z roku 1986.

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

ikona