Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
1201 (1001) 2015-07-31 - 2015-08-06

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:

- „Rygalik. Istota Rzeczy”. To druga odsłona popularnego cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. W tym roku przybliży on osiągnięcia Tomka Rygalika – polskiego projektanta, którego prace cieszą się uznaniem na całym świecie.

Tomek Rygalik jest jednym z czołowych polskich projektantów reprezentującym nową generację dizajnerów. Studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design w Pratt Institute w Nowym Jorku (BA), gdzie w 1999 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i otrzymał nagrodę The Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Po studiach przez kilka lat pracował w kilku firmach projektowych w USA, m. in. Prime Studio, Arnell Group, Machineart, HFID/Refac Design and Product Genesis. Był konsultantem w Kodaku, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, DuPont.

Istota Rzeczy będzie najobszerniejszą wystawą w karierze Rygalika. Wiele obiektów powstało specjalnie na tą ekspozycję dlatego warto wybrać się do Muzeum Miasta Gdynia aby poznać twórczość tego artysty z bliższej perspektywy. Ważnym elementem wystawy będą prezentacje multimedialne, które wprowadzą widza w proces projektowy oraz liczne, różnorodne projekty od prac o charakterze ściśle technicznym do obiektów nieco bardziej artystycznych. Zdaniem Kingi Jarockiej z Muzem Miasta Gdyni – całość wystawy mimo poważnego charakteru, będzie dopasowana również do młodszych odbiorców, tak by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

Wystawa prezentowana jest do 4 października.

- Efekty Uboczne – unikatowy projekt polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, nagrodzony w tegorocznym World Press Photo. To okazja do spotkania z efektami działalności człowieka widzianymi z perspektywy lotu ptaka. Kacper Kowalski dokumentuje i zapisuje widoki w abstrakcyjnych kadrach. Nie komentuje. Artysta-pilot od kilkunastu lat tropi z paralotni oraz wiatrakowca rezultaty przekształcania ziemi przez człowieka. Zdjęcia, które wchodzą w skład Efektów Ubocznych, pochodzą zarówno z malowniczych Kaszub, portu w Gdyni, jak i zalanych terenów Sandomierza z 2010 roku czy wyrobisk kopalni.

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, pilotuje paralotnię od 1996 roku. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie.

Wystawa prezentowana do 6 września.

Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

Strona: www.muzeumgdynia.pl

***

Wystawa „Trofea polskich żeglarzy” zorganizowana z okazji przypadających w tym roku obchodów 50. rocznicy powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego czeka na zwiedzających. Organizatorzy zgromadzili przeszło 100 eksponatów z najważniejszych polskich i międzynarodowych imprez żeglarskich - trofeów żeglarskich ze zbiorów polskich żeglarzy. W siedzibie PoZŻ  można zobaczyć m.in. brązowy medal olimpijski Przemysława Miarczyńskiego, złoty medal mistrzostw Europy Tytusa Butowskiego, proporczyk ze słynnego rejsu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata na jachcie „Mazurek”, nagrodę Conrada dla Zygfryda Perlickiego, czy puchar Karola Jabłońskiego z mistrzostw świata w Match Racingu. Eksponaty do końca sierpnia można oglądać w sali konferencyjnej Pomorskiego Związku Żeglarskiego, przy al. Jana Pawła II 11, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 16.00.

***

Centrum Aktywności Seniora, Miejski Klub Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec zapraszają na wystawę „3 KOLORY”, efekt całorocznej pracy grupy akwarelowej w składzie: Izabela Suchodolska, Maria Fątańska, Maria Januszko, Krystyna Jentkiewicz, Teresa Gierszewska, Renata Piekarska, Maria Handke, Aldona Olańczuk, Bogusława Sobczak i Jadwiga Słomowicz.

Wystawa prezentowana jest w Miejskim Klubie Seniora Orłowo, ul. Orłowska 66 do 30.09.2015 r.; od pon. do pt. w godz. 8.00 -16.00.

***

W Małej Galerii im. admirała Floty Andrzeja Karwety Klubu MW Riwiera (ul. Zawiszy Czarnego 1) podziwiać można wystawę będącą efektem pracy uczestników Koła Malarskiego Klubu MW prowadzonego przez artystę plastyka Andrzeja Sobieraja.

Uczestniczą w niej: Krystyna Bielecka, Malgorzata Brożek, Danuta Hencel, Marek Kogut, Jadwiga lewańczyk, Katarzyna Markowska - Żal, Sabina Szlaks, Bogna Szpiller i Danuta Noszczyńska.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia. Będzie czynna od pon. do pt. w godz. 8.00 – 15.00.

W soboty i niedziele na życzenie.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Rafała Dembskiego do galerii Profile, ul. Wojewódzka 7. Wystawę można oglądać do 9 sierpnia 2015 r. Rafał Dembski ukończył PWSSP w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa olejnego, ściennego oraz pasteli.

Strona internetowa: www:eraartprofile.pl

***

Wystawa fotografii krajobrazu polskiego w obiektywie artysty fotografa z Warszawy, Piotra Cieśli, w galerii afe! Gdynia, ul. Narcyzowa 12A. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 11 lipca o godz. 18.00. Autor znany jest z kilku albumów fotograficznych: „Polska w obrazach” (MUZA 2000) „Polskie Góry” (BOSZ 2007)) „Ginące Krajobrazy” (MUZA 2008), „Polska. Chopin” (MUZA 20090 oraz ze współpracy z zagranicznymi agencjami fotograficznymi. Obecnie prowadzi warsztaty krajobrazu, architektury i reportażu.

Tel. kontaktowy do galerii 697 587 968.

***

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 w Gdyni oraz Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej zapraszają na wystawę prac laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Świat wokół mnie”. Wystawę można oglądać w oknach biblioteki przy ul. Morskiej 103 do końca sierpnia 2015 r. 

Wstęp wolny. 

***

Do końca sierpnia, w galerii RATUSZ (I piętro Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) czynna jest  wystawa pt: „25 lat samorządu w wolnej Polsce – Gdynia serdeczna wspólnota obywateli”.

Jej celem jest prezentacja szerokiej publiczności dorobku gdyńskiego samorządu, od chwili jego powstania w 1990 r. po dzień współczesny. To bowiem - z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę - decyzje samorządu miały  podstawowy wpływ na przemiany, które dokonały się i dokonują w naszym mieście, praktycznie w każdej sferze życia w serdecznej wspólnocie z mieszkańcami. I dzięki którym Gdynia jest uznawana powszechnie za lidera polskich miast.

Od 1990 r. upłynęła epoka – urodziło się i dorosło nowe pokolenie gdynian, dla których tamten czas jest historią. Dla starszego pokolenia – jubileusz 25-lecia to okazja do wspomnień. Dla wszystkich -  okazja do porównań i refleksji, w czym służyć pomocą będą liczne fotografie archiwalne i wykonane współcześnie. Wystawa składa się z ponad 30 plansz. Jedna z nich poświęcona jest Franciszce Cegielskiej,  prezydent miasta w latach 1990 - 1998. 

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.

***

Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wernisaż fotografii Mai Wysockiej i Piotra Modrzejewskiego pt. „Piszczą w trawie” 13 sierpnia 2015 roku o godz. 18.00 do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51.

ikona