1201 (1001) 2015-07-31 - 2015-08-06

Zatoki autobusowe w Gdyni dostępniejsze dla osób niepełnosprawnych

Takie przystanki autobusowe mają tylko dwa miasta w Polsce - Słupsk i Gdynia. Dzięki dobiegającej końca modyfikacji, korzystające z komunikacji miejskiej osoby z niepełnosprawnością, a Zatoki autobusowe w Gdyni dostępniejsze dla osób niepełnosprawnych / fot. Sebastian Drausaltakże starsze lub z wózkami, mogą łatwiej wsiadać i wysiadać z autobusów oraz trolejbusów. Do tej chwili wyremontowano w naszym mieście już 27 zatok, ostatnich 5 przejdzie całkowitą metamorfozę do końca 2015 roku.
 
Magia nowych, profilowanych przystanków polega na tym, że są wyposażone w specjalne krawężniki. Kierowcy ZKM mogą bez obaw o zniszczenie opony, czy też felgi na nie najechać, tym samym stanąć tuż przy krawędzi. Po obniżeniu zawieszenia, czyli tak zwanym przyklęku, podłoga pojazdu zrównuje się z nawierzchnią chodnika. Gdyński tabor w 100% jest niskopodłogowy i teraz w pełni możemy wykorzystać jego zalety - tłumaczy Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych Beata Wachowiak-Zwara
 
Oprócz krawężników z polimerobetonu w nowych zatokach zastosowane zostały fakturowane płytki w kontrastowych kolorach nakierowujące do wejścia i ostrzegające osoby niewidome oraz niedowidzące o zbliżaniu się do krawędzi peronu przystankowego. Dodatkowo, podczas remontów wymieniona została nawierzchnia zatoki - kostkę betonową i asfalt zastąpił beton, który nie odkształca się pod wpływem temperatury lub ciężaru pojazdów.
 
W nowej technologii wyremontowano już 27 zatok autobusowych. Są to między innymi:
- ul. Gryfa Pomorskiego - 4 zatoki
- ul. Unruga - 3 zatoki
- ul. Płk. Dąbka - 2 zatoki
- al. Zwycięstwa - 2 zatoki
- ul. Morska - 7 zatok
- ul. Rolnicza - 3 zatoki
- ul. Wielkopolska - 3 zatoki
- ul. Warszawska - 2 zatoka
- ul. Władysława IV - 1 zatoka
 
Jeszcze w 2015 roku wyremontowane zostaną zatoki w alei Zwycięstwa, przy ul. Harcerskiej (2 zatoki), przy ul. Nawigatorów na kierunku centrum (1 zatoka) oraz przy ul. Jaskółczej (2 zatoki). Koszt inwestycji to 2 700 000 zł.

fot. Sebastian Drausal

ikona