1206 (1006) 2015-09-11 - 2015-09-17

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy czarnego 1) zaprasza:

- na niedzielne oprowadzanie kuratorskie:

- 13.09 o godz. 14.00 - wystawa Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym. Gdynia powstawała gdy w światowej architekturze dokonał się wielki przełom. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny modernizm stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało! Jasne były mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit „białej Gdyni”.  Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.

- 27.09 o godz. 14.00 - wystawa Rygalik. Istota rzeczy. Wystawa z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci przybliża osiągnięcia projektanta, którego prace cieszą się uznaniem na całym świecie – Tomka Rygalika oraz prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik. Kuratorka: Anna Maga.

- 20.09 o godz. 14.00 - spotkanie  z Piotrem Kuleszą – kuratorem wystawy „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”. Wystawa w ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni przygotowana została przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Romana Polańskiego. Kuratorzy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.

Bilety wstępu: normalny – 7 zł, ulgowy – 4 zł. Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny. Bilet rodzinny – 15 zł.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2015 - UTRACONE DZIEDZICTWO*

Sobota, 12.09 w godz. 10.00-17.00

godz. 11.15-12.45 – Zrobieni na biało Interaktywny spacer po wystawie „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym” dla dzieci i rodzin. 

godz. 14.00-15.00 – Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat wystawa prac Eugeniusza Nurzyńskiego połączona z prelekcją autora na temat dawnego świata orłowskich rybaków. Spotkanie będzie okraszone licznymi anegdotami i historiami związanymi z przenikaniem do środowiska, zdobywaniem jego zaufania, aklimatyzacją i stawaniem się częścią rybackiej wspólnoty.

Spotkanie będzie również okazją do przedstawienia założeń kampanii społecznej DODAJ HISTORIĘ, prowadzonej przez Muzeum Miasta Gdyni. Zaprosimy mieszkańców i osoby zainteresowane tematem rybołówstwa przybrzeżnego do włączenia się w akcję. Zebrane historie i pamiątki pomogą odtworzyć losy wielu gdyńskich rybaków i ich rodzin, ratując je przed zapomnieniem.

* wstęp wolny na wszystkie wydarzenia podczas EDD będzie można zapoznać się z filmem „Muzeum Utracone”

WEEKENDOWE WARSZTATY DLA RODZIN*

Sobota, 26.09 w godz. 11.00-13.00

Miasto do zabawy – w ramach V Weekendu Architektury Budowniczowie miast pilnie potrzebni! Na zajęciach poznamy tajniki architektury modernistycznej, wykonamy własne dizajnerskie modele domów oraz zobaczymy, jak zaprojektowane przez nas miasto wygląda nocą

* liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisywstęp – 15 zł.

Zapisy – Ośrodek Edukacji: 58 66 20 935936937 lub edukacja@muzeumgdynia.pl