Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1206 (1006) 2015-09-11 - 2015-09-17

Otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego

Premiery kinowe, spotkania z gwiazdami i twórcami kina, plenerowe koncerty, pokazy charakteryzacji filmowej i efektów specjalnych oraz wiele innych atrakcji wypełni niedzielne premierowe popołudnie i wieczór w Gdyńskim Centrum Filmowym. Otwarcie nowego obiektu na placu Grunwaldzkim 2 odbędzie się 13 września. Start o godz. 13.00, wstęp wolny. Bilety obowiązują jedynie na premierowe seanse filmowe.

Uroczystym momentem inauguracji będzie symboliczne przecięcie wstęgi przed siedzibą Gdyńskiego Centrum Filmowego.  O godzinie 14.00 wspólnie z prezydentem Gdyni, Wojciechem Szczurkiem, dokonają tego Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego i Leszek Kopeć – Prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej. Po uroczystości wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić wnętrza Gdyńskiego Centrum Filmowego.

13 września otwieramy Gdyńskie Centrum Filmowe, które dysponuje największym w regionie Kinem Studyjnym.
Trzy sale mogą pomieścić 45, 96 i 227 widzów. Wyposażono je w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1. Ich symboliczne nazwy – Warszawa, Goplana i Morskie Oko – nawiązują do dawnych gdyńskich kin i filmowych sentymentów gdynian. W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się część projekcji konkursowych, w tym pokazy prasowe.
Podstawa bieżącego repertuaru to kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. W Kinie Studyjnym GCF będzie można oglądać doceniane przez krytykę filmy fabularne, a także dokumentalne – polskie, europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie, anglosaskie. Wiele z nich trafia rzadko lub wcale na ekrany popularnych kin. Planowane są również pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.
Kino Studyjne GCF współpracuje z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinema. Wspólnie z innymi gdyńskimi instytucjami kultury będzie organizować filmowe przeglądy tematyczne. Jest też tegorocznym gospodarzem Forum Wokół Kina, czyli cyklicznej imprezy środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.
Już w październiku, po raz pierwszy w Gdyńskim Centrum Filmowym, nowy rok akademicki rozpocznie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ten profesjonalny ośrodek edukacji od 2010 roku kształci studentów reżyserii filmowej. Dwuletnie studia obejmują 700 godzin zajęć praktycznych  i teoretycznych w jednym semestrze.
Działając w ramach GCF, Gdyńska Szkoła Filmowa ma do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, świetnie wyposażone studia filmowe, montażowe i dźwiękowe, pracownię fotograficzną, bibliotekę, filmotekę. Całe profesjonalne zaplecze będzie wykorzystywane również podczas kursów i zajęć dla młodzieży i dorosłych.
Renomowane Pomorskie Warsztaty Filmowe odbywają się w Gdyni już od 2006 roku. Ich uczestnicy biorą udział w każdym z etapów powstawania sceny w filmie fabularnym, od pomysłu do postprodukcji. Gdyńskie Warsztaty Operatorskie, organizowane od 2012 roku, skupiają się na pracy operatora obrazu i jego roli na planie filmowym.
Gdyńskie Warsztaty Scenariuszowe skupią się na zagadnieniach konstruowania opowieści filmowej i budowy postaci, a także gatunkach i schematach dramaturgicznych. Szkolne Warsztaty Filmowe są propozycją dla młodzieży z wybranych gimnazjów i liceów z Gdyni oraz Pomorza.
Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej to z kolei cykl pokazów filmowych oraz dyskusji z twórcami: reżyserem, operatorem, scenarzystą, aktorami. Organizowane od 2013 roku spotkania klubowe mają charakter warsztatowy. W trakcie rozmowy analizowane są wszystkie aspekty realizacji oraz produkcji omawianego filmu.
Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria, która będzie prezentować najciekawszych twórców fotografii i sztuk plastycznych. Swoją działalność rozpocznie wystawą #IdaTheFilm, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Można ją oglądać od 13 do 22 września.
Na miejscu do dyspozycji miłośników kina będzie również czytelnia scenariuszy filmowych. Jej kolekcja obejmuje obecnie ponad 100 tytułów z całego świata. Połączona z galerią księgarnia zaoferuje wydawnictwa albumowe i publikacje na temat kina, często niedostępne w innych sklepach. Funkcje Gdyńskiego Centrum Filmowego, jako miejsca spotkań widzów i twórców, uzupełniają restauracja Vertigo i Kawiarnia Fabuła.
W ramach budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego powstały również parking podziemny oraz kolejka na Kamienną Górę. Zagospodarowano przestrzeń placu Grunwaldzkiego z muszlą koncertową.
Realizacja całej inwestycji była możliwa dzięki zaangażowaniu miasta Gdyni oraz dofinansowaniu uzyskanemu od Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz                                   z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Program otwarcia Gdyńskiego Centrum Filmowego, niedziela 13 września 2015 r.:


„Akcja w plenerze!”

- godz. 13.00 - Zielony plac przed muszlą koncertową. Powitanie. Koncert zespołu Rama 111 i Agnieszki Babicz. Quiz filmowy.
- godz. 14.00 - uroczystość otwarcia Gdyńskiego Centrum filmowego.
Muzyczne popołudnie przed muszlą koncertową.
- godz. 15.00 - Irek Wojtczak the Bees’Knees.
- godz. 16.00 - Olo Walicki „Kaszebe 2”.
- godz. 17.45 - Tomasz Makowiecki.
- godz. 19.00 - Mitch & Mitch.
- godz. 20.30 - Projekcja filmu „Rejs”  w reż. Marka Piwowskiego.
„Akcja w siedzibie gdyńskiego centrum filmowego!”
Premiery filmowe i pokazy specjalne                     w Kinie Studyjnym.
Na premiery filmowe obowiązują bilety – do kupienia w dniu imprezy koszt 13 zł ulgowe / 16 zł normalne
Sala Warszawa
- godz. 15.30 - „Klub Włóczykijów”, reż. Tomasz Szafrański
- godz. 17.30 - „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven
- godz. 19.39 - „Chemia”, reż. Bartosz Prokopowicz
- godz. 21.30 - „Amy”, reż. Asif Kapania
Sala Goplana
- godz. 15.30 -„Kamienie na szaniec”, reż. Robert Gliński
- godz. 18.30 - „Ucieczka z Kina Wolność”, reż. Wojciech Marczewski
- godz. 21.00 - „Wirtualna Wojna”, reż. Jacek Bławut
Po projekcjach reżyserzy filmów spotkają się z publicznością.
Sala Morskie Oko
- godz. 19.00 - najlepsze filmy absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. „Czułość”, „Dzień babci”, „Fast Food”, „Matka”, „Kroki”, „Olena”, „One”, „Prawdziwy miód”,  „W narożniku”.
Projekcje przeznaczone są dla widzów      w wieku od 16 lat.
Ponadto w programie: prezentacje sprzętu filmowego oraz rekwizytów i efektów specjalnych, pokazy charakteryzacji do filmów grozy, plener fotograficzny, a w galerii GCF wystawa #IdaTheFilm, poświęcona filmowi „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego.


Zmiany w organizacji ruchu od 9 do 19 września 2015 r.


Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w związku z organizowanym przez Miasto Gdynia oraz Pomorską Fundację Filmową w Gdyni 40. Festiwalem Filmowym przewidywane są następujące zmiany w organizacji ruchu:
- od 9 września do zakończenia Festiwalu na ulicy Armii Krajowej (odcinek pomiędzy Świętojańską a ul. Zawiszy Czarnego) obowiązywać będzie obustronny zakaz zatrzymywania się;
- w godz. 12.00-20.00 września całkowicie zamknięta dla ruchu pojazdów będzie ulica Danuty Baduszkowej. W wyżej wymienionym okresie dla dwukierunkowego ruchu zostanie udostępniony dotychczas jednokierunkowy fragment  ulicy Zawiszy Czarnego i Armii Krajowej między parkingiem a Teatrem Muzycznym;
- 13 września na czas uroczystości otwarcia Gdyńskiego Centrum Filmowego zlokalizowanej przy Placu Grunwaldzkim w godzinach 13.45 – 15.15 zamknięty zostanie  dostęp pojazdów do odcinka ulicy Armii Krajowej pomiędzy ul. Świętojańską a  Karola Olgierda Borchardta (możliwy będzie jedynie wyjazd poprzez Armii Krajowej z ulicy Józefa Wybickiego/Placu Grunwaldzkiego);
- 14 września, tj. w poniedziałek, w godz. 17.30-19.00 i 21.45 – 22.15 z uwagi na uroczystą Galę rozpoczęcia Festiwalu oraz przejście gości z Hotelu Gdynia do Teatru Muzycznego nastąpią chwilowe  zamknięcia ulicy Armii Krajowej – na odcinku od Świętojańskiej w stronę Bulwaru Nadmorskiego (będzie zachowana możliwość wyjazdu z ulicy Józefa Wybickiego przez Plac Grunwaldzki do ul. Świętojańskiej), Karola Olgierda Borchardta i Zawiszy Czarnego (od skrzyżowania z Henryka Sienkiewicza i Franciszka Sędzickiego) dla ruchu pojazdów;
- w sobotę, 19 września odbędzie się „40 Gala rozdania nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych”. W związku z powyższym w godzinach od 14.00 – 20.30 oraz chwilowo po godz. 21.30 wyłączone zostaną z ruchu następujące ulice:
- Armii Krajowej na odcinku od ul. Świętojańskiej do Zawiszy Czarnego (z zachowaną obsługą komunikacyjną ul. Józefa Wybickiego i Placu Grunwaldzkiego);
- Zawiszy Czarnego;
- Karola Olgierda Borchardta.
Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie swoich planów do zmienionej organizacji ruchu oraz podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy Policji i strażników miejskich.

ikona