1207 (1007) 2015-09-18 - 2015-09-24

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Rowerem, hulajnogą, pieszo a może autobusem, czy SKM-ką - zawsze we wrześniu i  zawsze podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu promowane są alternatywne dla samochodu formy przemieszczania się do pracy, szkoły, czy na zakupy.

W najbliższy weekend, a także we wtorek 22 września będzie można za darmo podróżować autobusami ZKM:

- w sobotę, 19 września – okazjonalna bezpłatna linia autobusowa 101 - trasa linii nawiązywać będzie do jej historycznego przebiegu z Dworca Kolejowego w Gdyni, ul. Świętojańską i al. Zwycięstwa, al. Niepodległości w Sopocie oraz al. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa do Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Linia funkcjonować będzie w sobotę 19 września w godz. 10.00-18.30, z częstotliwością co 30 min. Autobusy zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie przejazdu.

- w niedzielę, 20 września – okazjonalna bezpłatna linia autobusowa 004 - na trasie: Polanka Redłowska – Dom Marynarza – ul. Świętojańska – Plac Kaszubski – ul. Jana z Kolna (powrót ul. Starowiejską) – ul. Janka Wiśniewskiego – ul. Polska – Dworzec Morski, Muzeum Emigracji. Linia funkcjonować będzie w niedzielę, 20 września, w godz. 9.35-17.25 co 40 min. Linię 004 obsługiwać będą pojazdy zabytkowe: Jelcz 043 z ZKM w Gdańsku i Ikarus 280 (kultowyikarus.pl).

- we wtorek, 22 września – Europejski Dzień bez Samochodu - każdy posiadacz lub współposiadacz samochodu będzie mógł w tym dniu bezpłatnie korzystać z usług komunikacji miejskiej. Warunkiem jest posiadanie podczas podróży ważnego dowodu rejestracyjnego.

W niedzielę, 20 września zapraszamy mieszkańców na Skwer Kościuszki i do Parku Rady Europy, gdzie w godzinach 10.00-16.00 czekają na nich liczne atrakcje, takie jak: darmowa wypożyczalnia i serwis rowerów, występy muzyczne, energorowery, warsztaty ekologiczne, a także liczne atrakcje dla najmłodszych, m.in. teatrzyki, warsztaty plastyczne i muzyczne czy bańki mydlane. Dodatkowo tego dnia, w ramach projektu CIVIT@S DYNAMO, Gdynia wraz z PKT Gdynia  organizuje Europejski Dzień Trolejbusowy oraz Dzień Inicjatywy CIVITAS. W związku z tym na Skwerze będzie można zobaczyć m.in. wystawę trolejbusów oraz odwiedzić punkt informacyjny projektu.

Uwaga! W związku z  organizowanymi 20 września  obchodami „Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu"  przewidywane są następujące zmiany w organizacji ruchu:

- od godz. 6.00 do godz. 21.00 wyłączona z ruchu pojazdów zostanie al. Jana Pawła II (na całym jej przebiegu, tj. od skrzyżowania z ul. Waszyngtona). Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie swoich planów do zmienionej organizacji ruchu oraz podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy Policji i strażników Straży Miejskiej Urzędu Miasta oraz stosowanie się do wskazań służb porządkowych organizatora obchodów.

 

ikona