Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1209 (1009) 2015-10-02 - 2015-10-08

Beata Wachowiak-Zwara ogólnopolską Lady D.

W środę 23 września 2015 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród w Finale Konkursu „Lady D". Beata Wachowiak-Zwara ogólnopolską Lady D. / fot. Agnieszka KamińskaW szranki stanęły finalistki konkursów wojewódzkich, a wśród pięciu pań reprezentujących nasz region znalazła się Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych Beata Wachowiak-Zwara. To ona wygrała zmagania ogólnopolskie i wróciła z Warszawy z laurami w kategorii „Życie społeczne".

Idea konkursu Lady D.  zrodziła się z myślą o kobietach, które wygrywają walkę z własnymi dysfunkcjami. Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna. Nazwa przywołuje też na myśl zmarłą tragiczne księżną Walii Dianę, znaną z działalności charytatywnej na rzecz osób z niepełnosprawnością. Laureatki konkursu wybierane są od 2002 roku z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego Marka Plury oraz  tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej dziennikarki i byłej wicemarszałek Senatu (patronka przedsięwzięcia) Krystyny Bochenek. Konkurs został zorganizowany przez Parlamentarną Grupę Kobiet we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek tak napisał w specjalnym liście skierowanym na ręce Laureatki: „Z wielką radością przyjąłem fakt nadania Pani tego zaszczytnego wyróżnienia w kategorii: „życie społeczne", bowiem znakomicie oddaje ona istotę Pani pracy i zaangażowania. Statuetka Lady D. / fot. Agnieszka KamińskaWykraczają one daleko poza sprawowaną przez Panią funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Gdyni do spraw osób niepełnosprawnych. Jest Pani przykładem społecznika, który postrzega swoją rolę szeroko, w odniesieniu do całego otoczenia, a także wzorem człowieka wrażliwego i nieobojętnego na wszelką nierówność. Obala Pani, z wrodzonym wdziękiem i klasą, bariery stojące na drodze zarówno osób niepełnosprawnych, jak i tych wszystkich, którzy zmagają się z ograniczeniami tkwiącymi w nich samych oraz w otaczającym świecie".

Pani Beacie serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zawsze promienny uśmiech! Przypomnijmy, konkurs na etapie wojewódzkim rozstrzygnięty został 7 września 2015 roku - oprócz Beaty Wachowiak-Zwary, w kategorii w kategorii „Życie zawodowe" - kategorii dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, uhonorowana została Teresa Terlecka, na co dzień pracująca w Zespole ds. Wsparcia Seniorów i Osób Niepełnosprawnych gdyńskiego MOPS.

Nagrody są wręczane w następujących kategoriach: 
-  „Dobry start" - kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 16 do 26 działających w różnych obszarach życia społecznego,
- „Kultura i sztuka" - kategoria dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki,
- „Sport" - kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 16 działających w obszarze sportu, - „Życie społeczne" - kategoria dla kobiet działających w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo na rzecz przedsięwzięć społecznie użytecznych,
- „Życie zawodowe" - kategoria dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo na rzecz przedsięwzięć społecznie użytecznych.

Beata Wachowiak-Zwara ogólnopolską Lady D. - uroczystość wręczenia nagród w Finale Konkursu „Lady D / fot. Agnieszka Kamińska

fot. Agnieszka Kamińska