1209 (1009) 2015-10-02 - 2015-10-08

Informatyczny sukces licealistów w Macedonii

 

W miejscowości Ohrid w Macedonii w dniach 14 - 19 września 2015 r. przeprowadzona została IX Bałkańska Olimpiada Informatyczna dla uczniów w wieku do 16 lat ( IX Junior Balkan Olympiad  in Informatics). W Olimpiadzie uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli 10 krajów.

Dzięki specjalnemu zaproszeniu organizatorów po raz pierwszy w tych zawodach wzięli udział uczniowie z Polski.

Obok reprezentantów naszego kraju w Olimpiadzie uczestniczyli przedstawiciele:  Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Cypru, Grecji, Macedonii, Mołdowy, Rumunii, Serbii oraz Słowenii.            

Czteroosobowa reprezentacja Polski spisała się znakomicie. Po podsumowaniu punktów zdobytych za wszystkie zadania rozwiązywane podczas dwóch dni zawodów olimpijskich przez każdego z uczniów okazało się, że najwyższy wynik ( I m-ce ) uzyskał Juliusz Pham – uczeń klasy pierwszej matematyczno-informatycznej w III LO w Gdyni. Juliusz za swoje osiągnięcie otrzymał złoty medal IX Bałkańskiej Olimpiady Informatycznej. 

W tych samych zawodach znakomicie zaprezentował się kolejny uczeń z gdyńskiej Trójki - Kacper Walentynowicz (z tej samej klasy co Juliusz), który zajął 6 m-ce i zdobył srebrny medal. Również srebrny medal zdobył  Marek Skiba ( 10 m-ce ) – gimnazjalista z Lublina.

Tuż za strefą medalową, na 21 miejscu,  uplasował się Mateusz Masłowski – uczeń z klasy matematyczno-informatycznej z Gimnazjum nr 24 przy III LO w Gdyni. Nauczycielem informatyki wszystkich uczniów z Gdyni jest Ryszard Szubartowski.