1209 (1009) 2015-10-02 - 2015-10-08

Nagrodzony Plac Grunwaldzki

Za nami głosowanie na EKO-Inwestycję Pomorza. W pierwszej edycji, w której wzięły udział 63 pomorskie inwestycje, oddano prawie 5 tysięcy głosów. Zielony skwer na pl. Grunwaldzkim, fot. Karol StańczakTo duży sukces, na który złożyły się publikacje na stronach internetowych miast, profilach społecznościowych i prywatnych blogach, gdzie zachwalano edukacyjno-ekologiczne realizacje Pomorza.

Inwestycje biorące udział w konkursie mają wpływ na walory przyrodnicze i edukację ekologiczną, w których skład wchodzą: ścieżki edukacyjne, ochrona gatunków flory i fauny pomorskiej, a także inicjatywy oddolne, parki, skwery, z których korzystają mieszkańcy i turyści.

Pierwsze miejsce przypadło Chojnicom za rewitalizację Parku 1000-lecia, a drugie Krynicy Morskiej za budowę wieży widokowej Wielbłądzi Garb. Gdynia stanęła na podium, zajmując trzecie miejsce za zagospodarowanie placu Grunwaldzkiego wraz z zainstalowaniem kolejki na Kamienną Górę i budową siedziby Gdyńskiego Centrum Filmowego z parkingiem podziemnym.

Zaniedbany Plac Grunwaldzki w 2015 roku zmienił się w zieloną i przyjazną przestrzeń publiczną, na którym znajduje się dolna stacja kolejki torowej na Kamienną Górę, Gdyńskie Centrum Filmowe i podziemny parking na 200 aut. Na placu znalazły się ławeczki, nowe nasadzenia zieleni i rozległy, jak na centrum miasta, zielony trawiasty skwer. Kolejka wzbogaciła dotychczasową ofertę turystyczną i rekreacyjną Gdyni przyczyniając się do rozwoju jej funkcji miejskich i metropolitalnych, zaś parking rozwiązał problem nadmiaru aut, parkujących na ulicy Świętojańskiej i przyległych. Dzięki realizacji tego projektu Kamienna Góra, stanowiąca przepiękny i jedyny w swoim rodzaju punkt widokowy, stała się dostępna dla szerszego grona osób odwiedzających miasto i samych mieszkańców. Ponadto, cały plac wraz z budynkiem Szkoły Filmowej stanowi doskonałe uzupełnienie oferty kulturalnej znajdujących się w pobliżu obiektów, takich jak Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej oraz planowane Forum Kultury.

Cel konkursu został osiągnięty. Ekologiczne inwestycje zostały wypromowane i jednocześnie udało się stworzyć szczegółową mapę zrealizowanych projektów, które powstały w ciągu ostatniego 25-lecia i przyczyniły się do zmian środowiska i życia mieszkańców.

Plebiscyt EKO-INWESTYCJA POMORZA, został zorganizowany przez portal MiastoNaPlus.pl i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.