1209 (1009) 2015-10-02 - 2015-10-08

Polski okręt ORP Błyskawica w World of Warships!

Wargaming, firma produkująca jedne z najsłynniejszych gier strategicznych, nawiązała partnerstwo z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Efektem jest dodanie do najnowszej z nich, World of Warships, polskiego niszczyciela ORP Błyskawica.

Polska jednostka była jednym z najszybszych i najsilniej uzbrojonych okrętów swojej klasy w czasach II Wojny Światowej. ORP Błyskawica brał udział w operacjach brytyjskiej marynarki wojennej na wodach Morza Północnego i Oceanie Atlantyckim. Od 1976 roku pełni rolę okrętu muzeum, ale ciągle posiada załogę złożoną z oficerów i marynarzy. W grze World of Warships pojawi się jako niszczyciel poziomu VI typu premium.

Dodanie okrętu do gry jest początkiem współpracy pomiędzy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i firmą Wargaming.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni dostarczyło firmie Wargaming potrzebne materiały źródłowe, dzięki którym będzie możliwe szczegółowe odwzorowanie ORP Błyskawica w World of Warships. Dziesiątki historycznych planów obejmujące różne konfiguracje okrętu i setki autentycznych fotografii. Naszą rolą w projekcie było zebranie dokumentacji stoczniowej oraz wizualnej. Wprowadzenie polskiego niszczyciela do gry, gdzie będzie występował obok powszechnie znanych na całym świecie okrętów takich jak Yamato, Bismarck czy USS Iowa, pozwoli na skuteczną promocję historii polskiej Marynarki Wojennej – tłumaczy Lech Trawcki zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.