Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1209 (1009) 2015-10-02 - 2015-10-08

Wystawy

W Galerii Centrum Designu Gdynia mieszczącej się w PPNT Gdynia (budynek III, al. Zwycięstwa 96/98) oglądać można „Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych”.  Wydarzenie jest kontynuacją „Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych”, która odbyła się w 1969 roku. Głównym zamysłem ekspozycji jest przybliżenie historii polskiej grafiki użytkowej poprzez prezentację prac projektantów na przestrzeni lat. Wystawa otwarta do 23 października 2015 roku w godzinach 10.00 - 18.00, w Galerii Centrum Designu Gdynia.

***

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:

- Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym - wystawa otwarta do 31.12.2015 r.

Celem wystawy jest zaprezentowanie,                     w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.

- Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym - wystawa prezentowana do 15.11.2015 r.

 Wystawa w ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni przygotowana została przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Romana Polańskiego. Na wystawie można zobaczyć prace wybitnych polskich i zagranicznych grafików. Kuratorzy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.

- „Rygalik. Istota Rzeczy”. To druga odsłona popularnego cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Istota Rzeczy jest najobszerniejszą wystawą w karierze Rygalika. Wiele obiektów powstało specjalnie na tę ekspozycję. Wystawa prezentowana do 4 października.

Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy                         w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.

Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

Strona: www.muzeumgdynia.pl

***

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy prac Brygidy Rożak, mieszkanki Gdyni. Brygida Rożek maluje obrazy od wielu lat – akwarelą, akrylem, olejem. Przedstawiała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Maluje w Klubie Seniora pod okiem artysty Marka Wróbla. Bogata pastelowa paleta barw obrazów przyciąga oko widza i pokazuje nam otaczającą przyrodę. Obok pejzaży, ulubionym tematem autorki są kwiaty.

Wystawa potrwa do końca października 2015 r.

***

Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na wystawę poplenerową członków Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego w siedzibie TMG, ul. Władysława IV 51.

Prace wystawiają: Krystyna Bielecka, Halina Wasielke-Cieślak, Michał Owczarz, Marek Kogut, Danuta Mencel, Elżbieta Semenowicz, Jadwiga Lewańczyk, Bogna Szpiller, Zofia Orczyńska, Jolanta Krause, Jolanta Szymerska, Jadwiga Filipczyk, Katarzyna Markowska-Żal.

***

Galeria Debiut (ul. Orłowska 8) zaprasza na wystawę Małgorzaty Borowskiej i Małgorzaty Jarockiej „Coraz dalej od domu”.

Ekspozycja zawiera wybrane fotografie autorek z lat 1975-2015. Artystki będące dwoma różnymi osobowościami prezentują odmienne spojrzenia na fotografię, różne sposoby przedstawiania oraz różne sposoby narracji. Zbiór prac zawiera obrazy wykonane metodą analogową i cyfrową i jest zróżnicowany tematycznie Przedstawione prace są formą dialogu gdzie wspólnym mianownikiem jest otaczająca nas rzeczywistość, a koncepcją zbioru jest odpowiedź na zadane przez artystki hasło „Coraz dalej od domu”. Autorki zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w prowadzoną za pomocą obrazów rozmowę.

Kuratorka Ewa Manuszewska.

Wystawę można oglądać do 4.10.2015 r. w piątek w godz. 9.00-16.00, sobotę, niedzielę w godz. 11.00 - 16.00.

Wstęp wolny. Strona internetowa:

www.zsplast.gdynia.pl

***

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentujemy tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie“ oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat.“ poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków. Jak powstał ten reportaż autor opowie na spotkaniu-finisażu w sobotę 11 października o godz. 14.00. Będzie możliwość zakupu od autora prezentowanych prac.

Zwiedzanie Domku Żeromskiego w soboty i niedziele w godz. 12.00-16.00. Wystawa czynna do 11 pażdziernika.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anny Ciesielczyk „moje morze...” do lokalu artystycznego „TYGIEL” w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV).

Wystawę można oglądać do 3.11.2015 r. Anna Ciesielczyk jest Gdynianką od trzech pokoleń, absolwentką Liceum Plastycznego w Orłowie oraz dzisiejszej Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku, autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych, jest laureatka kilku nagród, promuje i naucza młodych twórców i z tego jest najbardziej dumna.

Wystawa „moje morze...” jest jej jubileuszową wystawą z okazji 40-lecia pracy twórczej. Morze jest jej ulubionym tematem, zawsze zmienne, nigdy jednakowe, w każdej szerokości globu wygląda inaczej i tak to pokazuje...

Na wystawie zobaczymy nasz swojski Bałtyk i widoki z Gdyni, Wyspy Kanaryjskie i Ocean Atlantycki. Poprzez dynamiczne ruchy pędzla ukazuje nam morze jako nieujarzmiony żywioł... Na wystawę wstęp wolny.

Strona: www.eraartprofile.pl

***

Centrum Aktywności Seniora Miejski Klub Seniora Witomino zaprasza na wystawę grafiki komputerowej Ewy Kaniewskiej pt: „Kobieta i... Prace” w Klubie ul. Widna 8 w godz. 8.00 - 16.00.

***

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni, w Filii nr 18 (Chylonia, ul. Kartuska 20B) prezentowana jest wystawa prac fotograficznych nadesłanych na konkurs Zaczytana Gdynia. Konkurs Zaczytana Gdynia był wyzwaniem dla wszystkich miłośników fotografii i czytania. Jak uchwycić interakcję między książką a czytającą osobą, jednocześnie pokazując Gdynię? Było to trudne zadanie, z którym uczestnicy konkursu poradzili sobie niezwykle kreatywnie. Wystawę można oglądać do połowy października w godzinach otwarcia placówki.

Wstęp wolny.