1211 (1011) 2015-10-16 - 2015-10-22

Wspominamy Franciszkę Cegielską

22 października 2015 r. minie 15 lat od przedwczesnej śmierci Franciszki Cegielskiej, w latach 1990 - 1998 charyzmatycznej prezydent naszego Miasta, ogromnie zasłużonej dla gdyńskiego i polskiego odrodzonego samorządu.
Dzięki tytanicznej pracy, przywódczemu talentowi i niezwykłej osobowości darzona była wielkim szacunkiem, zaufaniem i sympatią nie tylko przez nas, gdynian. Została posłem do Sejmu RP, a w rządzie premiera Jerzego Buzka objęła tekę ministra zdrowia.
Rada Miasta Gdyni na sesji, która odbyła się 30 grudnia 2014 r. ustanowiła rok 2015 Rokiem Franciszki Cegielskiej.
Franciszkę Cegielską zaliczamy do grona osób, które w Gdyni miały odwagę realizować marzenia. Wspominając wielkie dzieło odbudowy samorządu, przywrócenie dumy gdynian myślimy właśnie o Niej. Mówimy, iż odeszła pokonana przez chorobę, ale fakt, że dziś chcemy Frankę upamiętnić w wyjątkowy sposób świadczy o tym, że to ona pokonała chorobę i przeszła do historii zapisana w naszych sercach. Wspólnym zadaniem jest to, by wspomnienie przechodziło na kolejne pokolenia, które budując w przyszłości piękną Gdynię, będą pamiętać tę wielką, szczególną i niezwykłą postać
- mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

ikona