1215 (1015) 2015-11-13 - 2015-11-19

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza                            na wystawy:
- Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym - wystawa otwarta do 31.12.2015 r.
Celem wystawy jest zaprezentowanie,                     w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.
- Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Fundacją Centrum Architektury zapraszają na wernisaż wystawy wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa jest wizytówką polskiej architektury w kraju i za granicą. Prezentowane na niej będą syntetyczne makiety pokazujące bryłę i ideę domu oraz specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury.
Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 r.
Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy                         w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
16 listopada 2015 roku o godzinie 16.30 w Galerii Ratusz na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudkiego 52/54) rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Jana Netzla Gdynia. Architektura i Krajobraz
Prezentowana wystawa jest trzecią z cyklu Gdynia. Architektura i Krajobraz. Pierwsza z nich odbyła się w 1997 r. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, druga w 2001 roku została zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni w Domu Handlowym Batory.
Na prezentowaną obecnie składa się kilkadziesiąt zdjęć wybranych jeszcze przez autora spośród kilku tysięcy wykonanych głównie po 2000 r. Podstawowym kryterium były walory architektoniczne fotografowanych budynków. Zdjęcia są portretami obiektów użytku publicznego, biurowców, budynków mieszkalnych, mających istotny wpływ na pejzaż dzisiejszej Gdyni. Prace w mistrzowski sposób ukazują zaskakującą różnorodność architektury nowych osiedli mieszkaniowych czy obiektów nawiązujących do gdyńskiego modernizmu, dobrze wpisujących się w krajobraz Gdyni i podnoszących jej urodę.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentuje tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie“ oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat.“ poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pt. „Nasz świat różnobarwny”.
Wystawa jest efektem poszukiwań własnego środka wyrazu każdej z autorek prezentowanych prac. Prace wystawiają: Krystyna Bielecka, Lidia Biełous, Krystyna Jaskólska, Anna Lichnerowicz, Brygida Rożak, Irena Taraszkiewicz, Alicja Wiśniewska. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach od 9.00 - 19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych do 19 listopada 2015 r.
***
Wystawa „m/s Piłsudski - chluba Polski”. Autorska wystawa Jerzego Drzemczewskiego, opracowana na podstawie zdjęć i materiałów promocyjno-reklamowych od lat przez niego gromadzonych na potrzeby albumu o wyjątkowym statku, jakim był m/s „Piłsudski” (publikacja ukaże się w grudniu br.) Wystawa eksponowana będzie do końca listopada w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24, w następujących godzinach: poniedziałek - piątek godz. 9.00 - 17.00, sobota godz. 9.00 – 15.00.
***
Galeria Tygodniowa Klubu Osiedlowego Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdyni Chyloni, ul. Rozewska 1 zaprasza na wystawę batiku Elżbiety Bogackiej. Wernisaż 12 listopada /czwartek/ o godz.18.00 „Nigdy nie rezygnuj z tego o czym marzysz” – to motto autorki, która przez wiele lat podróżowała zwiedzając Azję i Australię, gdzie poznała technikę malowania gorącym woskiem – batik. Elżbieta Bogacka od lat prowadzi warsztaty batiku, początkowo w YMCA a od 8 lat w Miejskim Klubie Seniora w Chyloni. Głównym zamysłem wystawy jest przybliżenie sztuki malowania techniką batiku. Na wystawie zobaczymy obrazy – pejzaże, kwiaty, owoce, abstrakcje oraz tkaniny użytkowe z elementami florystycznymi. Wystawa czynna do 18.11.2015 r. w godz.15.00-19.00. Wstęp wolny.
***
Kolegium Miejskie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdyni ul. Raduńska 21 zaprasza na wystawę „Gdynia serdeczna wspólnota obywateli” zorganizowaną z okazji 25-lecia samorządu w wolnej Polsce w dniach 16-30 listopada 2015 r. w godzinach od 12.00 – 16.00
***
We wtorek, 10 listopada Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa pt. „Gdynia 2015”. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace twórców działających w ramach Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego, pod przewodnictwem artystki Zofii Orczyńskiej. Początek wydarzenia o godz. 18.00 w Malej Galerii im. adm. floty A. Karwety, ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni. Prace artystów będzie można oglądać do 3 grudnia. Mała Galeria im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w soboty i niedziele na życzenie. Wstęp wolny.
***
Wystawa „Spacerem po Gdyni” to cykl rysunków miejskiego plastyka Jacka Piątka wykonanych piórkiem i tuszem  powstałych w 2015r. Powrót po kilkunastu latach do Gdyni  wymusił potrzebę intensywnych spacerów. Powrót do znanego mi miejsca połączyłem z powrotem do jednego z najprostszych narzędzi rysunkowych jakim jest piórko i tusz – tłumaczy autor. Wystawa w InfoBoksie czynna: od 9.11.2015 - 21.11.2015. Wernisaż w piątek 13.11.2015, godz. 17.00.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych, ul. Orłowska 8 zaprasza na wystawę grafiki i malarstwa Magdaleny Hanysz-Stefańskiej „Igraszki z linorytem”.
Magdalena Hanysz – Stefańska absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) Wydziału Malarstwa i Grafiki, dyplom z Malarstwa 1994 r. Kuratorka wystawy Ewa Manuszewska. Wystawa potrwa do 15 listopada 2015 r.  Ekspozycja otwarta:wtorek: 9.00-15.00, środa, czwartek, piątek: 9.00-16.00, sobota, niedziela: 11.00-16.00
Wstęp wolny. Strona internetowa:
www.zsplast.gdynia.pl
***
W piątek 27 listopada 2015 roku w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy stałej pt. „Okręty bojowe spod biało-czerwonej bandery”. Uroczystość ta odbędzie się na terenie Biblioteki Głównej AMW (wejście od ul. Grudzińskiego) na poziomie Informatorium pomiędzy godziną 12.00 a 13.30. Wszystkich miłośników i pasjonatów okrętów bojowych spod biało-czerwonej bandery Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej zaprasza do zwiedzenia wystawy w godzinach pracy Informatorium BG AMW tj. poniedziałek-czwartek w godz. 9.00-18.00 oraz piątek-sobota w godz. 9.00-15.00. Wystawie stałej towarzyszyć będzie do końca stycznia 2016 r. wystawa czasowa, na której można będzie zobaczyć modele okrętów bojowych i pamiątki związane z polskimi okrętami bojowymi.
Wystawa czasowa w całości powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu miłośników Polskiej Marynarki Wojennej.
***
Biblioteka na Grabówku (ul. Morska 113) od zaprasza do oglądania wystawy prac Bolesława Okuniewskiego.
Bolesław Okuniewski – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, PWSSP w Poznaniu, studiów podyplomowych ASP w Warszawie. Artysta-pedagog. Z okazji 50- lecia pracy  twórczej i działalności pedagogicznej nagrodzony przez Prezydenta Miasta Gdyni  Wojciecha Szczurka  medalem Civitas e Mari. Aktywny członek i działacz Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni. Uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową. Zajmuje się reklamą, fotografią, upowszechnianiem wiedzy o sztuce, a także opiekuje się zabytkami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej „ZADRA” w Warszawie.
Wystawa potrwa do końca listopada br.
***
Gdyńskie Centrum  Organizacji Pozarządowych w Gdyni  (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pani Ewy Leilany pt: „Barwy życia”. Artystka jest psychoterapeutą, psychotronikiem i bioenergoterapeutą. Jest także twórcą własnej metody malowania energetycznego, który stanowi  zapis wibracji danej osoby dla której tworzy obraz. Jej dzieła zawierają także intencje i potrzeby klienta, dla którego maluje, dotyczące m.in. spełnienia marzeń, zdrowia, partnerstwa. Jej twórczość ma bardzo niepowtarzalny i zindywidualizowany charakter.
Pani Leilana ukończyła kurs malowania akrylami 1 i 2 stopnia metodą Vedic Art według Curta Kallmana u nauczyciela: Ewy Malinowskiej i Ewy Miłek.  
Zdobyła także certyfikat ukończenia 1 i 2 fazy metody „Kolorowe motyle” u Iwony Mazurek, otrzymując uprawnienia konsultanta 1 stopnia. Warto też podkreślić, że Pani Leilana uzdrawia dusze i ciało również poprzez grę na  różnych instrumentach m.in. kryształowych misach, wykorzystywanych w terapii i oddziałujących na aurę człowieka.
Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 9.00 do 9.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych od 20 listopada 2015 r. do 16 grudnia 2015 r.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza  na wystawę członków Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego - Katarzyny Markowskiej -  Żal i Krystyny Bieleckiej pt. „Obrazy moje i jej”. Wernisaż odbędzie się 13 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w siedzibie T.M.G. w Gdyni przy ul. Władysława IV 51.
Wystawa prezentowana będzie do połowy grudnia.