1216 (1016) 2015-11-20 - 2015-11-26

Akcja zima – Gdynia!

Blisko 90 sztuk sprzętu zadba o zimowe utrzymanie 450 kilometrów dróg, chodników, ścieżek rowerowych i Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni. W sumie będzie to 685 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, czyli około 5% więcej niż w poprzednim sezonie.
Umowy na zimowe utrzymanie dróg obowiązują od października do końca kwietnia. Jednak porozumienia z firmami, które się tym zajmują, są na tyle elastyczne, że nawet późniejsze niespodzianki pogodowe nie powinny stanowić problemu - mówi Maciej Karmoliński zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni.
Gdyńskie ulice są podzielone na kategorie ze względu na ich znaczenie komunikacyjne, ale wszystkie działania związane z odśnieżaniem, będą prowadzone jednocześnie. Łącznie w zimowym utrzymaniu dróg, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów będzie brało udział 10 firm, które dysponują: 35 pługoposypywarkami, 2 pługami klinowymi, 23 ciągnikami z pługami i 20 z osprzętem, 1 ładowarką samojezdną i 8 samochodami ciężarowymi. Ponadto sprzęt odśnieżający będzie wyposażony w kamery, dzięki którym, na bieżąco będzie można kontrolować sytuację na drogach. Tegoroczną nowością jest uruchomienie urządzeń budowanych w ramach systemu Tristar, czyli 5 stacji meteorologicznych, które pozwolą na zarządzanie siecią dróg. Sytuację będą też mogli obserwować kierowcy, odwiedzając stronę internetową www.tristar.gdynia.pl
Ze względu na niewielkie natężenie ruchu i okoliczną zieleń, Skwer Kościuszki, a także orłowskie ulice: Miodowa, Kasztanowa i Przebendowskich, ponownie nie będą posypywane solą, tylko piaskiem - tłumaczy Maciej Karmoliński. Żeby uchronić roślinność przy ulicach: Władysława IV, Wielkopolska, plac Kaszubski, zostaną tam zamontowane specjalne osłony, które ochronią zieleń przed nadmiernym wpływem środków do odśnieżania.
Do odśnieżania dróg i chodników, są też zobowiązani właściciele nieruchomości. Chodzi o granice terenu, którym zarządzają. To dotyczy głównie spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, administracji budynków, firm i osób prywatnych.
Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożenia występujące na drogach, można kierować do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 pod nr 58 761 20 80 lub Straży Miejskiej - całodobowo na bezpłatny nr 986.
Szczegółowe informacje: http://www.gdynia.pl/wydarzenia/70_107350.html

ikona