1216 (1016) 2015-11-20 - 2015-11-26

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:
- Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym - wystawa otwarta do 31.12.2015 r.
Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.
- Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Fundacją Centrum Architektury zapraszają na wystawę wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa jest wizytówką polskiej architektury w kraju i za granicą. Prezentowane na niej będą syntetyczne makiety pokazujące bryłę i ideę domu oraz specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów" Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury.
Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 r.
Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
W Galerii Ratusz na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) można oglądać wystawę fotografii Jana Netzla „Gdynia. Architektura i Krajobraz".
Jest to trzecia z cyklu „Gdynia. Architektura i Krajobraz". Pierwsza z nich odbyła się w 1997 r. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, druga w 2001 roku została zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni w Domu Handlowym Batory. Obecna składa się z kilkudziesięciu zdjęć wybranych za życia przez autora spośród kilku tysięcy wykonanych głównie po 2000 r. Podstawowym kryterium były walory architektoniczne fotografowanych budynków. Zdjęcia są portretami obiektów użytku publicznego, biurowców, budynków mieszkalnych, mających istotny wpływ na pejzaż dzisiejszej Gdyni. Prace w mistrzowski sposób ukazują zaskakującą różnorodność architektury nowych osiedli mieszkaniowych czy obiektów nawiązujących do gdyńskiego modernizmu, dobrze wpisujących się w krajobraz Gdyni i podnoszących jej urodę.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentuje tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie" oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat." poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków.
***
Wystawa „m/s Piłsudski - chluba Polski". Autorska wystawa Jerzego Drzemczewskiego, opracowana na podstawie zdjęć i materiałów promocyjno-reklamowych od lat przez niego gromadzonych na potrzeby albumu o wyjątkowym statku, jakim był m/s „Piłsudski" (publikacja ukaże się w grudniu br.) Wystawa eksponowana będzie do końca listopada w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24, w następujących godzinach: poniedziałek - piątek godz. 9.00 - 17.00, sobota godz. 9.00 - 15.00.
***
Kolegium Miejskie Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Raduńska 21, zaprasza na wystawę „Gdynia serdeczna wspólnota obywateli" zorganizowaną z okazji 25-lecia samorządu w wolnej Polsce do 30 listopada 2015 r. w godzinach od 12.00 do 16.00.
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę malarstwa pt. „Gdynia 2015". Na wystawie w Malej Galerii im. adm. floty A. Karwety, ul. Zawiszy Czarnego 1, prezentowane są prace twórców działających w ramach Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego, pod przewodnictwem artystki Zofii Orczyńskiej. Prace artystów można oglądać do 3 grudnia. Mała Galeria czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w soboty i niedziele na życzenie.
Wstęp wolny.
***
Wystawa „Spacerem po Gdyni" to cykl rysunków miejskiego plastyka Jacka Piątka wykonanych piórkiem i tuszem powstałych w 2015r. Powrót po kilkunastu latach do Gdyni wymusił potrzebę intensywnych spacerów. Powrót do znanego mi miejsca połączyłem z powrotem do jednego z najprostszych narzędzi rysunkowych jakim jest piórko i tusz - tłumaczy autor. Wystawa w InfoBoksie czynna do 21.11.2015 r.
***
W piątek 27 listopada 2015 roku w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się otwarcie wystawy stałej pt. „Okręty bojowe spod biało-czerwonej bandery". Uroczystość ta odbędzie się na terenie Biblioteki Głównej AMW (wejście od ul. Grudzińskiego) na poziomie Informatorium pomiędzy godziną 12.00 a 13.30. Wszystkich miłośników i pasjonatów okrętów bojowych spod biało-czerwonej bandery Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej zaprasza do zwiedzenia wystawy w godzinach pracy Informatorium BG AMW tj. poniedziałek-czwartek w godz. 9.00-18.00 oraz piątek-sobota w godz. 9.00-15.00. Wystawie stałej towarzyszyć będzie do końca stycznia 2016 r. wystawa czasowa, na której można będzie zobaczyć modele okrętów bojowych i pamiątki związane z polskimi okrętami bojowymi.
Wystawa czasowa w całości powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu miłośników Polskiej Marynarki Wojennej.
***
Biblioteka na Grabówku (ul. Morska 113) od zaprasza do oglądania wystawy prac Bolesława Okuniewskiego.
Bolesław Okuniewski - absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, PWSSP w Poznaniu, studiów podyplomowych ASP w Warszawie. Artysta-pedagog. Z okazji 50- lecia pracy twórczej i działalności pedagogicznej nagrodzony przez Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka medalem Civitas e Mari. Aktywny członek i działacz Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni. Uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową. Zajmuje się reklamą, fotografią, upowszechnianiem wiedzy o sztuce, a także opiekuje się zabytkami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej „ZADRA" w Warszawie.
Wystawa potrwa do końca listopada br.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pani Ewy Leilany pt: „Barwy życia". Artystka jest psychoterapeutą, psychotronikiem i bioenergoterapeutą. Jest także twórcą własnej metody malowania energetycznego, który stanowi zapis wibracji danej osoby dla której tworzy obraz. Jej dzieła zawierają także intencje i potrzeby klienta, dla którego maluje, dotyczące m.in. spełnienia marzeń, zdrowia, partnerstwa. Jej twórczość ma bardzo niepowtarzalny i zindywidualizowany charakter. Pani Leilana ukończyła kurs malowania akrylami 1 i 2 stopnia metodą Vedic Art według Curta Kallmana u nauczyciela: Ewy Malinowskiej i Ewy Miłek. Zdobyła także certyfikat ukończenia 1 i 2 fazy metody „Kolorowe motyle" u Iwony Mazurek, otrzymując uprawnienia konsultanta 1 stopnia. Warto też podkreślić, że Pani Leilana uzdrawia dusze i ciało również poprzez grę na różnych instrumentach m.in. kryształowych misach, wykorzystywanych w terapii i oddziałujących na aurę człowieka.
Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 9.00 do 9.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych od 20 listopada 2015 r. do 16 grudnia 2015 r.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na wystawę członków Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego - Katarzyny Markowskiej - Żal i Krystyny Bieleckiej pt. „Obrazy moje i jej" w siedzibie T.M.G. w Gdyni przy ul. Władysława IV 51. Wystawa prezentowana do połowy grudnia.
***
Fundacja FLY zaprasza na wystawę malarstwa pt. „Kolory jesieni". Autorami prac są uczestnicy zajęć grupy artystycznej pod kierunkiem Marty Kapuścińskiej: Hubert Brylowski, Romana Gajewska, Teresa Gierszewska, Maria Kirstein-Fontańska, Rozalia Kunysz, , Barbara Mokwa, Aldona Olańczuk, Anna Olszewska, Elżbieta Potrykus, Maria Siekierzyńska, Bogusława Sobczak, Wanda Śleziak-Michalska i Maria Zabłotna. Obrazy można podziwiać w siedzibie Fundacji FLY, ul. Świętojańska 36/2 do 1.12.2015 r. w godzinach 9.00 - 19.00.
***
YMCA Gdynia i Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku zapraszają do oglądania wystawy prac przygotowanych przez grupę rysunku artystycznego Gdyńskiej Akademii Srebrnego Wieku pod kierunkiem mgr Bożeny Bury, prace można podziwiać do końca miesiąca w holu gdyńskiej YMCA, ul. Żeromskiego 26.
***
Galeria PROFILE zaprasza na wystawę Janusza OsickiegoZapiski z dzieciństwa 1956" w dniach od 27.11 do 16.12.2015 w godz. 12.00 - 18.00. Wernisaż odbędzie się 26.11.2015 r. o godz. 18.00, Galeria PROFILE, ul. Wojewódzka 7, Wzgórze św. Maksymiliana.
Janusz Osicki, dr hab. sztuki, prof. nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej ukończył studia na Wydziale Malarstwa w PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych, pokazuje też swoje prace na wystawach indywidualnych. Wystawa „Zapiski z dzieciństwa 1956" jest prezentacją nietypową dla tego znakomitego artysty, który znany jest przede wszystkim z twórczości w dziedzinie malarstwa olejnego.
Strona: www.eraartprofile.pl, tel. 58 622 33 11.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych (ul. Orłowska 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Piotra BudziszewskiegoJa obrazem Ja" 20 listopada 2015 r. o godz. 12.20. Wystawę można oglądać do 29.11.2015 r. w dniach: wtorki 9.00-15.00, środy, czwartki, piątki 9.00-16.00, sobota, niedziele 11.00-16.00. Kuratorka wystawy Ewa Manuszewska. Wstęp wolny.
Strona: www.zsplast.gdynia.pl