1217 (1017) 2015-11-27 - 2015-12-03

Muzeum ratuje przydrożne kapliczki

Kończy się drugi etap projektu pod tytułem „Ocalić Narodową Spuściznę” prowadzony przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Zadanie polega między innymi na dokumentacji fotograficzno-etnograficznej przydrożnych kapliczek, na terenie całego województwa pomorskiego.

Pierwsze efekty projektu to internetowa, interaktywna mapa kapliczek, z której można skorzystać pod adresem www.mapakapliczek.pl. Do tej pory do zbiorów trafiło ponad dwa tysiące obiektów na ternie Pomorza.

Założeniem Ocalić Narodową Spuściznę, jest to by mieszkańcy, turyści i naukowcy mogli skorzystać z zebranego materiału etnograficznego. Tym samym, muzeum chce rozbudzić świadomość regionalną wśród mieszkańców i zwrócić uwagę, że przydrożne kapliczki są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mapa internetowa zawiera informacje o architekturze sakralnej, znajdującej się na terenie województwa pomorskiego, ale również norweskich kościołów Stavkirke i islandzkich kościółków farmerskich.

Koordynatorzy projektu zwracają się też z prośbą do mieszkańców, którzy chcieliby, żeby nowopowstała w ich okolicy kapliczka, znalazła się na wirtualnej mapie. Wystarczy zgłosić się do Asystentki Koordynatora Projektu Marty Szaszkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku, pod numerem 601 493 127, m.szaszkiewicz@mng.gda.pl, lub bezpośrednio do Koordynatora Projektu Waldemara Elwarta pod numerem 58 307 59 12, wew. 103, 602 103 360 lub na maila: w.elwart@ostanceprosb.pl

Dostęp do map jest bezpłatny, a więcej informacji o samym przedsięwzięciu można uzyskać na stronie www.ostanceprosb.pl