1217 (1017) 2015-11-27 - 2015-12-03

Straż Miejska w Gdyni gotowa do zimy

Zima to czas szczególnej wytężonej pracy wszystkich służb zajmujących się nie tylko utrzymaniem czystości i porządku w mieście i okolicy, ale również stałą gotowością do ochrony życia i zdrowia zarówno ludzi jak i zwierząt. Straż Miejska w Gdyni pracuje w systemie całodobowym, wykorzystując informacje z miejskiego monitoringu i od innych służb.

Pracę strażników w tym czasie wyznaczają zajęcia związane z zimowym utrzymaniem miasta, interwencjami w przypadku zaśnieżonych parkingów, oblodzonych śliskich ulic i chodników, zalegającym na dachach śniegiem i zwisającymi z parapetów czy balkonów soplami lodu, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców - w ubiegłym roku odbyło się kilkaset interwencji z tego powodu.

Do obowiązków właścicieli nieruchomości, zgodnie z prawem, należy sprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Usuwając zanieczyszczenia z chodników, nie można zaśmiecać nimi jezdni i dróg rowerowych, a używając środków chemicznych nie wolno dopuścić, by przedostały się do korzeni roślin i drzew.

W zimowym czasie wiele zgłoszeń dotyczy nielegalnego palenia w piecach odpadami, stąd zwiększona się liczba kontroli prywatnych posesji, w trakcie których, niestety, okazuje się, że wiele osób pali w piecach fragmentami mebli, ubraniami, plastykowymi butelkami, powodując zanieczyszczenie powietrza.

Zima to ciężki sprawdzian dla wszystkich bezdomnych, którzy w silne mrozy przebywają w altankach, pustostanach, na przystankach autobusowych, w bramach czy klatkach schodowych. Strażnicy interweniujący w takich przypadkach odwożą bezdomnych do noclegowni lub punktu interwencji nocnej, ale bywają sytuacje, że z powodu wychłodzenia i wycieńczenia organizmu konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Również zwierzęta w czasie zimy potrzebują pomocy i odpowiedniej troski, stąd Ekopatrol ma pełne ręce roboty. Strażnicy dokarmiają ptaki i zwierzęta, ratują ranne, osłabione i przymarznięte do lodu stworzenia. Podejmują interwencje wobec właścicieli psów, które podczas niskich temperatur nie mają właściwego schronienia, są wygłodzone i często trzymane na zbyt krótkich łańcuchach. Zawożą potrzebujące opieki zwierzęta do schroniska „Ciapkowo", gdzie czeka na nie posiłek i fachowa opieka weterynaryjna

Operatorzy monitoringu miejskiego z uwagą obserwują obraz z plaż i bulwaru, przekazując informacje patrolom w terenie, aby interweniowały w przypadku osób wchodzących na kruchy lód i urządzających tam sobie niebezpieczne zabawy.

Patrol szkolny Straży Miejskiej, w okresie ferii zimowych, bierze udział w różnych programach edukacyjnych organizowanych przez szkoły i inne placówki oświatowe ucząc, informując i bawiąc w oparciu o różne formy edukacyjne.

Przypomnijmy, telefon alarmowy do Straży Miejskiej w Gdyni to 986.