1217 (1017) 2015-11-27 - 2015-12-03

Wypożycz! Przeczytaj! Porozmawiaj

Chcą, ale nie zawsze mają możliwość, żeby wypożyczyć książkę. Dlatego Miejska Biblioteka Publiczna, gdyński MOPS, miejski wydział kultury i wolontariusze z IX LO, ruszają z pilotażowym projektem skierowanym do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wypożycz! Przeczytaj! Porozmawiaj, jest związany z rozwojem czytelnictwa, wśród tych osób, które chciałyby wypożyczać książki, ale z różnych powodów nie mogą tego zrobić i nie mają dostępu do bogatego księgozbioru gdyńskich bibliotek. Nasi wolontariusze są gotowi na rozmowę z czytelnikami, dzięki czemu wybór pozycji, będzie znacznie łatwiejszy – mówi Violetta Trella dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Kiedy wspólnie wybiorą książkę, wolontariusz – po otrzymaniu upoważnienia, wypożyczy ją i dostarczy. Książka może stać się pretekstem do rozmowy, wspólnego czytania lub dyskusji. Cel programu, to przybliżenie podopiecznym oferty biblioteki i nowe możliwości spędzania wolnego czasu. W pierwszym etapie wolontariusze odwiedzą Oksywie, Karwiny, Witomino, Śródmieście oraz Pustki Cisowskie. Jednak jak podkreślają twórcy, chcą by program objął nie tylko podopiecznych MOPS-u.

Chcielibyśmy, żeby książki trafiły też do osób starszych i do młodych mam, które ze względu na nadmiar obowiązków, nie mogą dotrzeć do biblioteki. Z racji tego, że program jest pilotażowy, cały czas będą prowadzone obserwacje, o jakie elementy mógłby zostać poszerzony – dodaje dyrektor Violetta Trella.