1217 (1017) 2015-11-27 - 2015-12-03

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:

- Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym - wystawa otwarta do 31.12.2015 r.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.

- Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Fundacją Centrum Architektury zapraszają na wystawę wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa jest wizytówką polskiej architektury w kraju i za granicą. Prezentowane na niej będą syntetyczne makiety pokazujące bryłę i ideę domu oraz specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury.

Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 r.

Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.

Wstęp: bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

Strona: www.muzeumgdynia.pl

***

Na pierwszym piętrze budynku gdyńskiego magistratu, al.  Marsz. Piłsudskiego 52/54, gdzie mieści się Galeria „Ratusz”, zagościł tym razem projekt „Miasto Moje/Twoje”. Powstał on przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Wystawa powstała w ramach konkursu „Galeria Urząd 2015”, którego organizatorami są Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Bęc Zmiana. Gdyńska wystawa powstała przy udziale DESK Design Kolektyw i będzie prezentowana do 16 grudnia 2015 r.

Gdynia to jedno z najmłodszych polskich miast. Poza modernistyczną architekturą, z której słynie, można tu znaleźć inne typy charakterystycznej zabudowy miejskiej, duże osiedla z wielorodzinnym budownictwem, czy też skupiska domów jednorodzinnych. Historyczny rozwój Gdyni widać w zmieniającym się charakterze miejskich dzielnic. Zróżnicowana forma takiej zabudowy wymaga różnorodnego podejścia do przestrzeni i jej użytkowników. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 4 grudnia 2015 r.

***

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentuje tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie“ oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat.“ poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków.

***

Wystawa „m/s Piłsudski - chluba Polski”. Autorska wystawa Jerzego Drzemczewskiego, opracowana na podstawie zdjęć i materiałów promocyjno-reklamowych od lat przez niego gromadzonych na potrzeby albumu o wyjątkowym statku, jakim był m/s „Piłsudski” (publikacja ukaże się w grudniu br.) Wystawa eksponowana będzie do końca listopada w Miejskiej Informacji przy                                                                                   ul. 10 Lutego 24, w następujących godzinach: poniedziałek - piątek godz. 9.00 - 17.00, sobota godz. 9.00 – 15.00.

***

Kolegium Miejskie Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Raduńska 21, zaprasza na wystawę „Gdynia serdeczna wspólnota obywateli” zorganizowaną z okazji 25-lecia samorządu w wolnej Polsce  do 30 listopada 2015 r. w godzinach od 12.00 do 16.00.

***

Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę malarstwa pt. „Gdynia 2015”. Na wystawie w Malej Galerii im. adm. floty A. Karwety, ul. Zawiszy Czarnego 1, prezentowane są prace twórców działających w ramach Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego, pod przewodnictwem artystki Zofii Orczyńskiej. Prace artystów można oglądać do 3 grudnia. Mała Galeria czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w soboty i niedziele na życzenie.

Wstęp wolny.

***

W piątek 27 listopada 2015 roku w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się otwarcie wystawy stałej pt. „Okręty bojowe spod biało-czerwonej bandery”. Uroczystość ta odbędzie się na terenie Biblioteki Głównej AMW (wejście od ul. Grudzińskiego) na poziomie Informatorium pomiędzy godziną 12.00 a 13.30. Wszystkich miłośników i pasjonatów okrętów bojowych spod biało-czerwonej bandery Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej zaprasza do zwiedzenia wystawy w godzinach pracy Informatorium BG AMW tj. poniedziałek-czwartek w godz. 9.00-18.00 oraz piątek-sobota w godz. 9.00-15.00. Wystawie stałej towarzyszyć będzie do końca stycznia 2016 r. wystawa czasowa, na której można będzie zobaczyć modele okrętów bojowych i pamiątki związane z polskimi okrętami bojowymi. Wystawa czasowa w całości powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu miłośników Polskiej Marynarki Wojennej.

***

Do 16.12.2015 r. w oknach  Wypożyczalni Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni zostaną zaprezentowane prace plastyczne  wykonane  przez młodzież z Pracowni Malarstwa MDK w Gdyni prowadzonej przez Karolinę Olszewską -Prusak. Wszystkie prace zostały wykonane w technice akwareli, a ich tematem są niezwykle barwne flamingi. W wystawie biorą udział: Maja Borucka, Sara Jankowska, Maria Kamińska, Lidia Magiera, Weronika Bańkowska, Aleksandra Rybowska.

***

Biblioteka na Grabówku (ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy prac Bolesława Okuniewskiego. Bolesław Okuniewski uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową. Zajmuje się reklamą, fotografią, upowszechnianiem wiedzy o sztuce, a także opiekuje się zabytkami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej „ZADRA” w Warszawie.

Wystawa potrwa do końca listopada br.

***

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni  (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pani Ewy Leilany pt: „Barwy życia”. Artystka jest psychoterapeutą, psychotronikiem i bioenergoterapeutą. Jest także twórcą własnej metody malowania energetycznego, który stanowi  zapis wibracji danej osoby dla której tworzy obraz. Jej dzieła zawierają także intencje i potrzeby klienta, dla którego maluje, dotyczące m.in. spełnienia marzeń, zdrowia, partnerstwa. Jej twórczość ma bardzo niepowtarzalny i zindywidualizowany charakter. Pani Leilana ukończyła kurs malowania akrylami 1 i 2 stopnia metodą Vedic Art według Curta Kallmana u nauczyciela: Ewy Malinowskiej i Ewy Miłek. Zdobyła także certyfikat ukończenia 1 i 2 fazy metody „Kolorowe motyle” u Iwony Mazurek, otrzymując uprawnienia konsultanta 1 stopnia. Warto też podkreślić, że Pani Leilana uzdrawia dusze i ciało również poprzez grę na  różnych instrumentach m.in. kryształowych misach, wykorzystywanych w terapii i oddziałujących na aurę człowieka.

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych od 20 listopada 2015 r. do 16 grudnia 2015 r.

***

Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza  na wystawę członków Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego - Katarzyny Markowskiej - Żal i Krystyny Bieleckiej pt. „Obrazy moje i jej” w siedzibie T.M.G. przy ul. Władysława IV 51. Wystawa prezentowana do połowy grudnia.

***

Fundacja FLY zaprasza na wystawę malarstwa pt. „Kolory jesieni”. Autorami prac są uczestnicy zajęć  grupy artystycznej pod kierunkiem Marty Kapuścińskiej: Hubert Brylowski, Romana Gajewska, Teresa Gierszewska, Maria Kirstein-Fontańska, Rozalia Kunysz, Barbara Mokwa, Aldona Olańczuk, Anna Olszewska, Elżbieta Potrykus, Maria Siekierzyńska, Bogusława Sobczak, Wanda Śleziak-Michalska i Maria Zabłotna. Obrazy można podziwiać w siedzibie Fundacji FLY, ul. Świętojańska 36/2 do 1.12.2015 r. w godzinach 9.00 – 19.00.

***

Galeria PROFILE zaprasza na wystawę Janusza Osickiego „Zapiski z dzieciństwa 1956” w dniach od 27.11 do 16.12.2015 w godz. 12.00 - 18.00. Galeria PROFILE, ul. Wojewódzka 7, Wzgórze św. Maksymiliana.

Janusz Osicki, dr hab. sztuki, prof. nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej ukończył studia na Wydziale Malarstwa w PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych, pokazuje też swoje prace na wystawach indywidualnych. Wystawa „Zapiski z dzieciństwa 1956” jest prezentacją nietypową dla tego znakomitego artysty, który znany jest przede wszystkim z twórczości w dziedzinie malarstwa olejnego.

Strona: www.eraartprofile.pl

***

Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych (ul. Orłowska 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Piotra Budziszewskiego „Ja obrazem Ja”. Wystawę można oglądać do 29.11.2015 r. w dniach: wtorki 9.00-15.00, środy, czwartki, piątki 9.00-16.00, sobota, niedziele 11.00-16.00.

Kuratorka wystawy Ewa Manuszewska.

Wstęp wolny.

Strona: www.zsplast.gdynia.pl

***

 Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anety Grabowskiej - Galewskiej        „W barwnym tyglu” do lokalu artystycznego Tygiel, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV, w dniach od 5.12.2015 do 30.12.2015 r. Wernisaż 4.12.2015 r. o godz. 19.00. Aneta Grabowska - Galewska jest absolwentką Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa  (ukoronowany nagrodą rektorską) uzyskała w 2000r. w pracowni prof. Adama Styki. W latach 2002 - 2004 była wykładowcą w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Autorka 5 wystaw indywidualnych i kilkunastu zbiorowych, lublinianka, obecnie mieszka we Władysławowie. Laureatka wystawy konkursowej „Barwy morza” organizowanej przez SPAW ERA ART w 2014 r. na Darze Pomorza.

Strona internetowa: www.eraartprofile.pl