1217 (1017) 2015-11-27 - 2015-12-03

Zygmunt Choreń - Legenda Morska Gdyni

W ramach cyklu „Opowieści morskie" Legenda Morska Gdyni zaprasza na spotkanie z twórcą żaglowej floty Zygmuntem Choreniem. Legenda Morska zaprasza 30 listopada o godz. 16.30 do Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24.

Inżynier Zygmunt Choreń – najsłynniejszy na świecie projektant żaglowców będzie gościem spotkania z cyklu „Opowieści morskie” w ramach projektu miejskiego Legenda Morska Gdyni.

Zygmunt Choreń – opłynął świat pod żaglami, pokonał Przylądek Horn, jako młody inżynier-okrętowiec podjął się pionierskiego w polskich warunkach wyzwania – zaprojektowania serii żaglowców szkoleniowych. Pierwsza była „Pogoria”, drugi „Dar Młodzieży”. Dzisiaj żaglowce projektu Chorenia pływają pod banderami flot wojennych i handlowych, szkolą żeglarzy, wożą turystów po ciepłych wodach Karaibów. Największy na świecie, luksusowy pięciomasztowy „Royal Clipper”, szybkie trójmasztowe fregaty typu „Daru Młodzieży”, badawcza „Oceania”, nowy  egzotyczny bark dla Marynarki Wojennej Wietnamu, budowany aktualnie w Gdańsku okręt żaglowy dla Algierii to niektóre z dokonań gdańskiej pracowni. Kilkaset tysięcy marynarzy i żeglarzy wyszkoliło się na pokładach żaglowców projektu Zygmunta Chorenia.

Od „Pogorii” i „Daru Młodzieży” po algierskiego „Nawigatora” i budowanego nad Adriatykiem kolejnego żaglowego giganta – fascynująca opowieść o żaglowcach, żeglarstwie, morskiej przygodzie i projektanckiej pasji, spotkanie z  najsłynniejszym na świecie twórcą statków o żaglowym napędzie – inżynierem  Zygmuntem Choreniem.