Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1218 (1018) 2015-12-04 - 2015-12-10

Dzieciaki oprowadzą po Muzeum Emigracji

Czy dzieciaki mogą być profesjonalnymi przewodnikami po wystawie? Okazuje się, że w Muzeum Emigracji jest to możliwe. Już 10 grudnia młodzi ludzie po raz pierwszy będą po gdyńskim muzeum oprowadzać gości. Wszyscy jednak stworzą indywidualne, jedyne w swoim rodzaju ścieżki zwiedzania, po których już niedługo oprowadzą swoich najbliższych.

Ta wyjątkowa „kadra" przewodników Muzeum Emigracji - dzieci w wieku 10-13 lat - bierze udział w serii zajęć, które uczą je historii, autoprezentacji, a także korzystania z cyfrowych zasobów i multimedialnych urządzeń. Są oni uczestnikami projektu „Muzeum. Udostępnij!" , który zaplanowany na dwa lata, inspirowany jest popularnym w Szwecji programem edukacyjnym pt. „Mini-Przewodnicy". W przedsięwzięciu uczestniczy 60-cioro dzieci z 6 ośrodków socjoterapeutycznych.

Muzeum. Udostępnij! to nazwa nieprzypadkowa - mamy nadzieję, że radosne, pozytywne i twórcze doświadczenie uczestników projektu sprawi, że włączą one do Muzeum kolejne osoby. Chcemy pokazać, że muzeum to miejsce dostępne - każdy może tu przyjść i znaleźć dla siebie coś cennego. Niezależnie od tego czy jest się gimnazjalistą słuchającym hip-hopu, młodym miłośnikiem piłki nożnej czy amatorką mody. - przekonuje Agnieszka Kaim, specjalistka ds. edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zwieńczeniem projektu „Muzeum. Udostępnij!" będzie film dokumentujący jego przebieg i seminarium dla animatorów i edukatorów z instytucji kultury planowane na jesień 2016. Projekt otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja medialna i informacyjna". Realizowany jest w partnerstwie z Marinmuseum w Karlskronie, Stena Line i czterema gdyńskimi organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Społecznej Edukacji NON STOP, Stowarzyszeniem „Perspektywa", Fundacją Zmian Społecznych „Kreatywni" i Stowarzyszeniem Rozwoju Zawodowego i Osobistego „Zielona Myśl".