1218 (1018) 2015-12-04 - 2015-12-10

Mikołajki po gdyńsku

Ten dzień w kalendarzu dla najmłodszych jest ich ulubionym. Do 6 grudnia zostało już niewiele czasu, dlatego też zapewniamy i zapowiadamy, że wszystkie gdyńskie dzieci św. Mikołaj na pewno odwiedzi. Zapraszamy na Plac Grunwaldzki o godz. 17.00 na miejskie Mikołajki, a o godz. 12.00 na parking vis a vis Akwarium Gdyńskiego, gdzie Mikołaje na motocyklach zaparkują swoje piękne maszyny. Jednak to nie jedyne wydarzenia mikołajkowego weekendu. Na najmłodszych czekają projekcje filmowe w Gdyńskim Centrum Filmowym, „Zimowa zawierucha" w Centrum Nauki Experyment, spektakle w Teatrze Miejskim i Teatrze Gdynia Główna oraz wiele innych atrakcji.
W niedzielę 6 grudnia o godz. 17.00 na placu Grunwaldzkim przy muszli koncertowej rozpocznie się spotkanie wszystkich dzieci ze Świętym Mikołajem. Na najmłodszych czeka mnóstwo atrakcji - oczekiwanie na Mikołaja umili wspólne kolędowanie z zespołem dziecięcym Lokomotywa, odbędzie się też iście bajkowy spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Gargulec. Nie zabraknie oczywiście gorącej czekolady, słodkich upominków i niespodzianek. Tuż przed godziną 18.00 Święty Mikołaj, który do zgromadzonych przed muszlą koncertową zjedzie wagonikiem kolejki z Kamiennej Góry, oraz prezydent Wojciech Szczurek złożą dzieciom świąteczne życzenia, a plac rozbłyśnie blaskiem bożonarodzeniowych iluminacji, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Niebo zaś rozjaśni wyjątkowy pokaz sztucznych ogni.
Wcześniej niecierpliwi ze św. Mikołajem, a właściwie z setkami a może tysiącami... świętych będą mogli spotkać się w południe. Po raz trzynasty ulicami Trójmiasta przejedzie wielka parada Mikołajów na Motocyklach. Tym razem trasą z Gdańska do Gdyni, gdzie zatrzymają się vis a vis Akwarium Gdyńskiego. Zbiórka w Gdańsku przy stadionie Energa Arena Gdańsk o godz. 9.00. O godz. 12.00 - meta - al. Jana Pawła II vis a vis Akwarium Gdyńskiego. Dochód z imprezy przekazany zostanie na dofinansowanie posiłków dla dzieci z ośrodków szkolno-wychowawczych w województwie pomorskim.
Pozostałe wydarzenia:
XI Charytatywny Turniej Mikołajkowy

W sobotę, 5 grudnia w godz. 8.00 - 13.00 w Zespole Szkół Jezuitów odbędzie się XI Charytatywny Turniej Mikołajkowy na rzecz Małych Pacjentów z Oddziałów Hematologii i Chemioterapii UCK w Gdańsku.
W ramach turnieju zmagania w zawodach koszykówki toczyć będą drużyny złożone z przedstawicieli gdyńskich służb publicznych, biznesmenów oraz osób związanych ze szkołą. W programie masa atrakcji, m.in. kącik dla najmłodszych, kiermasz oraz aukcja, z których dochód zostanie przeznaczony na organizację paczek świątecznych dla chorych dzieci. Turniej objęty został honorowym patronatem Prezydenta Gdyni.
Mikołajki w GCF
Mikołajkową niedzielę, 6 grudnia 2015 roku - a także sobotę, 5 grudnia - w Kinie Studyjnym GCF zdominuje dziecięcy repertuar.
Od samego rana 5 i 6 grudnia na wszystkich, którzy wybiorą się z dziećmi na spacer nad morze, a po drodze wstąpią do filmowej kawiarenki FaBuła w Gdyńskim Centrum Filmowym, czeka bajeczna czekolada na gorąco w promocyjnej cenie. W ciągu dnia zaplanowano seanse filmowe dla dzieci w różnym wieku. Pokazy filmów „Bella i Sebastian 2" oraz „Operacja Arktyka" w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego będą pokazami przedpremierowymi.
Godziny seansów 5 i 6 grudnia:
„Święty Mikołaj dla wszystkich" - godz. 10.00 (W), 13.00 (MO), 16.30 (G)
„Proszę Słonia" - godz. 10.30 (G), 11.40 (W), 14.40 (MO)
„Operacja Arktyka" - godz. 11.00 (MO), 12.10 (G) 13.20 (W)
„Bella i Sebastian 2" - godz. 14.10 (G), 15.20 (W)
W - sala Warszawa
G - sala Goplana
MO - sala Morskie Oko
Zimowa zawierucha w Centrum Nauki EXPERYMENT
5 i 6 grudnia w godz. 11.00 - 16.00
na odwiedzających wystawę Centrum Nauki EXPERYMENT czeka „Zimowa zawierucha".
Każdy będzie mógł wziąć udział w świątecznej odsłonie ścieżki zwiedzania, podczas której uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania: W jaki sposób Mikołaj jest w stanie unieść tyle ciężkich prezentów? Dzięki jakim prawom fizyki sanie Mikołaja mogą latać? Jakie zwyczaje świąteczne panują na kontynencie afrykańskim? Czy renifery widzą podobnie jak człowiek? Wstęp w ramach biletu do CN EXERYMENT.
W dniach 5 i 6 grudnia, w godz. 13.00 - 17.00 EXPERTMENT pojawi się również z mobilnym stanowiskiem w Centrum Riwiera. Będzie można wspólnie przygotować kolorowe, radosne ozdoby świąteczne z filcu. Odbędą się również warsztaty, podczas których uczestnicy sprawdzą czy owoce, kojarzące się ze świętami mogą być tylko dodatkiem do potraw, czy też można użyć ich do pomocy np. w oświetleniu choinki. Dodatkową atrakcją będą świąteczne sztuczki Pana Kulki, za pomocą których będzie można się przekonać na kogo działają złudzenia optyczne.
„Śnieżka i krasnoludki" w Teatrze Miejskim
Któż nie zna historii ciemnowłosej dziewczynki, siedmiu uroczych krasnali i owładniętej obsesją piękna okrutnej macochy? Wszyscy - i to na całym świecie!
Opowieść ta w każdej epoce na nowo wzrusza, niosąc przesłanie o sile przyjaźni, miłości i poczuciu własnej wartości. Do naszej scenicznej wersji tej baśni teksty piosenek i muzykę napisali Grażyna Lutosławska i Janusz Grzywacz, autorzy przebojów z „Królowej śniegu". Spektakl będzie można zobaczyć 5 i 6 grudnia o godz. 16.00.
Bilety: http://www.teatrgombrowicza.art.pl/?action=static&id=bilety
Stacja św. Mikołaja w Teatrze Gdynia Główna
W Teatrze Gdynia Główna jak co roku Mikołaj przychodzi do wszystkich dzieci - tych małych i tych dużych.
Niespodzianek będzie co niemiara i to podwójnie - w Teatrze Gdynia Główna Mikołajki trwają dwa dni. Program:
5 grudnia godz. 14.00 - „Juri" - inspirowane opowiadaniem Barbary Szafraniec, scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski,
5 grudnia godz. 16.00 - „Śpiąca Królewna" - na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta, adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska,
6 grudnia godz. 12.00 - „Wielkie Ciasto" - inspirowane opowiadaniem J.R.R Tolkiena Kowal z Podlesia Większego, scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski,
6 grudnia godz. 14.00 - „Tymoteusz Rym Cim Cim" - inspirowane sztuką Jana Wilkowskiego, scenariusz i reżyseria: Luba Zarembińska.
Bilety na każdy ze spektakli w cenie 15 zł. Rezerwacja: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632, teatr@teatrgdyniaglowna.pl, sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/, www.teatrgdyniaglowna.pl
Mikołajki z Centrum Kultury
6 grudnia o godz. 12.00
w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii odbędzie się poranek muzyczny dla dzieci „Świąteczna gwiazdka na wiele głosów" (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9).
Tym razem zabrzmią zaczarowane soprany, alty, tenory i basy. W repertuarze kolędowym wystąpi Chór „Cantilena" pod dyrekcją Anny Wilczewskiej. Kolędy pachnące świerkowym drzewkiem, niczym prezenty pod choinką, wprowadzą w atmosferę magicznych świąt. Będzie to prawdziwa zimowa podróż dookoła świata. Bilety 8 zł.
O godz. 18.00 rozpocznie się mikołajkowy koncert „Śpiewająca lokomotywa" (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9). Wśród wykonawców wystąpią wyłonieni w drodze castingu śpiewający aktorzy: Aleksandra Lis, Ewa Olszewska i Bogdan Smagacki oraz orkiestra symfoniczna, złożona z trójmiejskich muzyków, ze znakomitą koncertmistrz - Natalią Walewską. Gościem specjalnym będzie Jerzy Zelnik.
Bilety: 30 zł (rzędy I-XII) i 25 zł (rzędy XIII-IXX), Oferta specjalna: dzieci do lat 4 - wstęp wolny (miejsce na kolanach u rodziców), bilet rodzinny (2+2) - 90 zł.
Mikołajki w Akwarium Gdyńskim
6 grudnia Akwarium Gdyńskie MIR-PIB odwiedzi Święty Mikołaj.
Przybędzie z workiem słodkich prezentów. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00. Czas oczekiwania na tego wyjątkowego gościa umili najmłodszym Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek ze spektaklem „Wróbelek Elemelek". Udział w imprezie w ramach biletu wstępu do Akwarium.
Więcej: http://www.akwarium.gdynia.pl/
XV Złaz Mikołajkowy
W niedzielę, 6 grudnia Klub Krajoznawców „BLIZA"Oddział Morski PTTK w Gdyni na XV Złaz Mikołajkowy z metą na Świętej Górze w Chyloni, w miejscu kultu św. Mikołaja.
Wspólna wędrówka zakończona zostanie spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który przybędzie z workiem prezentów. Zgłoszenia: e-mail: wrzosrj@wp.pl, tel. 500 657 834.
Mikołajki w U7
Święty Mikołaj odwiedzi klub U7 Gdynia w weekend 5-6 grudnia.
Od samego rana masa atrakcji dla dzieci i nie tylko: malowanie twarzy, rozdawanie upominków, losowanie czekoladowych kalendarzy adwentowych. Każde dziecko otrzyma też czapkę Świętego Mikołaja! A wieczorem? Zabawa dla dorosłych.
Mikołajki w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Mediateka Pogórze (ul. Wadm. K. Porębskiego 21) zaprasza w piątek, 4 grudnia o godz. 17.30 dzieci w wieku od 3 lat na spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Duet „Święta tuż, tuż".
Uroczy Elf wprowadzi wszystkich w świąteczny nastój. Za pomocą czarów przeniesie w czasie i przedstawi krótką historyjkę, jak to mały Mikołaj został Świętym Mikołajem. Po inscenizacji zabawa i pozowanie do zdjęć. Dzieci poniżej 7 roku życia powinny być pod opieką rodziców. Projekt finansowany z funduszy Rady Dzielnicy Pogórze na rok 2015.
Mediateka Obłuże (ul. Boisko 6) zaprasza we wtorek, 8 grudnia o godz. 17.00 na Teatralne Mikołajki: przedstawienie „Dziadek do orzechów" Teatru Duet z Krakowa.
Jest to baśniowa opowieść o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a ich księciem zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów. Bajka interaktywna z elementami edukacyjnymi. Po spektaklu na najmłodszych czeka spotkanie z Mikołajem.
Mediateka Grabówek (ul. Morska 113) zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat w poniedziałek, 14 grudnia o godz. 16.30 na warsztaty plastyczne.
Wspólnie wykonają oryginalne kartki świąteczne z origami płaskiego. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Ossowska, pedagog. Materiały gwarantowane. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, biblioteka prosi o wcześniejsze zapisy w bibliotece lub pod nr tel. 58 627 09 59.