1218 (1018) 2015-12-04 - 2015-12-10

Mikołajkowa Biała Sobota

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej zaprasza w sobotę 5 grudnia od godziny 9.00 do 12.00 na Mikołajkową Białą Sobotę.
Z urlopu niestety można przywieźć dużo więcej niż wspomnienia z podróży czy zdjęcia. Dur brzuszny i malaria to zaledwie część chorób, na jakie niezorientowany podróżnik może zachorować podczas wakacji. Choroby zakaźne i pasożytnicze, powszechnie występują w krajach położonych w strefie klimatu gorącego. Podczas pobytu w tropiku można się uchronić przed zakażeniem przestrzegając prostych zasad profilaktyki, jak również poddając się szczepieniom ochronnym.
Każda osoba wyjeżdżająca do tropiku, która będzie tam przebywała przez pewien czas, powinna wyrobić w sobie wiele nawyków, niesprawiających kłopotu i nieskomplikowanych, jak np. regularne przyjmowanie tabletek przeciwmalarycznych lub picie przegotowanej wody. Pozwoli to zachować zdrowie i dobrą kondycję fizyczną oraz uchronić się od chorób tropikalnych. Zapobieganie chorobom jest łatwiejsze niż ich leczenie. Właśnie, dlatego Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej organizuje kolejną Białą Sobotę, podczas której będzie można porozmawiać z lekarzem medycyny tropikalnej o zagrożeniach oraz metodach unikania ich.
Profilaktyka powinna być dostosowana nie tylko pod kątem kraju który planujemy zwiedzić - mówi specjalista w dziedzinie chorób tropikalnych lek. med. Leszek Mayer z UCMMiT - Trzeba też wziąć pod uwagę charakter wycieczki, aktywność podejmowaną podczas podróży, wiek podróżnika oraz jego indywidualne uwarunkowania zdrowotne.
Ze względu na obowiązujące międzynarodowe przepisy sanitarne, niektóre ze szczepień ochronnych są wymagane od osób podróżujących do tropiku. Oprócz wymaganych szczepień, są też zalecane. Wskazania i przeciwwskazania do szczepień ustalane są indywidualnie w zależności od kraju docelowego oraz od stanu zdrowia jak i wieku podróżującego. Przed szczepieniem zawsze należy poddać się badaniom lekarskim. Planując wyjazd do tropiku szczepienia należy rozpocząć na 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Przychodnia Medycyny Pracy i Chorób Tropikalnych, ul. Powstania Styczniowego 9B. Strona internetowa: www.ucmmit.gdynia.pl
Odpowiedzi na pytania można uzyskać pod nr tel. 58 699 85 90, 58 699 86 83 lub e - mail: przychodnia@ucmmit.gdynia.pl
Dla Miłych Pacjentów w tym dniu św. Mikołaj przygotował upominki.