1218 (1018) 2015-12-04 - 2015-12-10

Oblicza Polonii: Mieszkańcy Hamtramck w Muzeum Emigracji w Gdyni

Hamtramck to 23-tysięczne miasteczko na przedmieściach Detroit w Stanach Zjednoczonych, gdzie do niedawna 9 na 10 mieszkańców było Polakami. Co to niewielkie, amerykańskie miasteczko łączy z Gdynią? Życie Polonii w latach minionych i współczesnego Hamtramck będzie można poznać odwiedzając Muzeum Emigracji. Od 5 grudnia pokazywana będzie tam wystawa „Oblicza Polonii: Mieszkańcy Hamtramck". Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Wystawa to efekt pracy fotografa Tomka Zerka i badaczki Anny Muller, którzy w sierpniu 2015 roku odwiedzali i rozmawiali z mieszkańcami Hamtramck. Stworzyli dokumentację życia osób polskiego pochodzenia, z którymi przeprowadzone zostały wywiady biograficzne. Fotografie prezentują też współczesne Hamtramck i jego mieszkańców.
Wystawa stawia pytania na temat zmian polskiej tożsamości a także napływu przedstawicieli innych kultur w tym prowincjonalnym, a jednocześnie multikulturowym miasteczku. Wywiady odkrywają też zmiany w tożsamości, jakie przeżywają Polacy w drugim, trzecim pokoleniu, często nie posługujący się już językiem polskim. Przez pryzmat ich opowieści poznajemy małą, polską społeczność, która zmaga się z wyzwaniami, z jakimi mierzyć się mogą polscy emigranci pod każdą szerokością geograficzną.
***
Dr Anna Muller - doktor nauk historycznych Uniwersytetu w Indianie, Bloomington. Od 2013 pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Michigan-Dearborn, w nowo utworzonej katedrze Studiów Polskich oraz Polsko-Amerykańskich (Padzieski Chair of Polish Studies).
Tomasz Zerek - polski fotograf, nauczyciel, kurator. Żyje i pracuje w Trójmieście. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoje prace prezentował między innymi: Muzeum Harn w Gainesville Floryda, USA, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Galeria Fotohof Salzburg Austria, Festiwal Fotografii Kowno Litwa, Muzeum Blekinge Karlskrona Szwecja, Galeria Stylo Oslo Norwegia.