1218 (1018) 2015-12-04 - 2015-12-10

Świątecznie rozświetlona Gdynia

Motywem przewodnim gdyńskiej iluminacji świątecznej jest, jak na morskie miasto przystało, żagielek. W ten sposób pięknie ozdobione będzie rondo tuż obok Dworca PKP Gdynia Główna. Żagielki rozświetlą też Wzgórze św. Maksymiliana i Orłowo.
Oprócz tego, świąteczne światełka ozdobią tradycyjnie ulice: Świętojańską i Starowiejską. Plac Kaszubski pokryje świetlista kurtyna, a na skwerze Kościuszki iluminacja ozdobi fontannę i drzewa.
Jest też nowość w gdyńskiej dekoracji. Plac Grunwaldzki, będzie wyglądać bardzo uroczyście i świątecznie. Podświetlona zostanie muszla koncertowa i drzewa. Pojawią się też piękne świetlne ozdoby - origami. Będą m.in. łódki, łabędzie, foczki i rybki - kształtem przypominające ozdoby wykonane z papieru.
Jeżeli chodzi o choinki, to mniejsza tradycyjnie już ozdobi Plac Kaszubski, natomiast duża 18,5-metrowa, stanie przy Urzędzie Miasta - i tym razem poza ozdobami z ubiegłego roku, będzie przybrana bombkami w kształcie rybek. Oświetlone zostanie także żywe drzewko na węźle Żołnierzy Wyklętych, w ciągu ul. Morskiej w Chyloni.
Iluminacje w całym mieście rozbłyśnie tradycyjnie 6 grudnia w Mikołajki. Włączy ją prezydent Wojciech Szczurek ze św. Mikołajem podczas imprezy na Placu Grunwaldzkim o godz. 17.00.
Koszt świątecznego przybrania Gdyni w tym roku to 385 tys. zł. Składa się na to: zakup i montaż nowych elementów świątecznego wystroju, koszt energii elektrycznej, a także montaż i demontaż dotychczasowych iluminacji.
Nowe dekoracje kosztowały 173 tys. zł, z czego 131 tys. pochodzi z budżetu Miasta, a 42 tys. wydało Forum Kultury sp z o.o.