1218 (1018) 2015-12-04 - 2015-12-10

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:
- „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym" - celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.
Wystawa otwarta do 31.12.2015 r.
- Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Fundacją Centrum Architektury zapraszają na wystawę wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa jest wizytówką polskiej architektury w kraju i za granicą. Prezentowane na niej są syntetyczne makiety pokazujące bryłę i ideę domu oraz specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów" Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury. Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 r.
Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp: bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
Na pierwszym piętrze budynku gdyńskiego magistratu, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, gdzie mieści się Galeria „Ratusz", zagościł projekt „Miasto Moje/Twoje". Powstał on przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Wystawa powstała w ramach konkursu „Galeria Urząd 2015", którego organizatorami są Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Bęc Zmiana. Gdyńska wystawa powstała przy udziale DESK Design Kolektyw i będzie prezentowana do 16 grudnia 2015 r.
Gdynia to jedno z najmłodszych polskich miast. Poza modernistyczną architekturą, z której słynie, można tu znaleźć inne typy charakterystycznej zabudowy miejskiej, duże osiedla z wielorodzinnym budownictwem, czy też skupiska domów jednorodzinnych. Historyczny rozwój Gdyni widać w zmieniającym się charakterze miejskich dzielnic. Zróżnicowana forma takiej zabudowy wymaga różnorodnego podejścia do przestrzeni i jej użytkowników.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentuje tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie" oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat", poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków.
***
Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej zaprasza do zwiedzenia wystawy „Okręty bojowe spod biało-czerwonej bandery" w godzinach pracy Informatorium BG AMW tj. poniedziałek-czwartek w godz. 9.00-18.00 oraz piątek-sobota w godz. 9.00-15.00. Wystawie stałej towarzyszyć będzie do końca stycznia 2016 r. wystawa czasowa, na której można będzie zobaczyć modele okrętów bojowych i pamiątki związane z polskimi okrętami bojowymi. Wystawa czasowa w całości powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu miłośników Polskiej Marynarki Wojennej.
***
Do 16.12.2015 r. w oknach Wypożyczalni Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni zostaną prezentowane będą prace plastyczne wykonane przez młodzież z Pracowni Malarstwa MDK w Gdyni prowadzonej przez Karolinę Olszewską-Prusak. Wszystkie prace zostały wykonane w technice akwareli, a ich tematem są niezwykle barwne flamingi. W wystawie biorą udział: Maja Borucka, Sara Jankowska, Maria Kamińska, Lidia Magiera, Weronika Bańkowska, Aleksandra Rybowska.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac Ewy Leilany pt: „Barwy życia". Artystka jest psychoterapeutą, psychotronikiem i bioenergoterapeutą. Jest także twórcą własnej metody malowania energetycznego, który stanowi zapis wibracji danej osoby dla której tworzy obraz. Jej dzieła zawierają także intencje i potrzeby klienta, dla którego maluje, dotyczące m.in. spełnienia marzeń, zdrowia, partnerstwa. Jej twórczość ma bardzo niepowtarzalny i zindywidualizowany charakter. Ukończyła kurs malowania akrylami 1 i 2 stopnia metodą Vedic Art według Curta Kallmana u nauczyciela: Ewy Malinowskiej i Ewy Miłek. Zdobyła także certyfikat ukończenia 1 i 2 fazy metody „Kolorowe motyle" u Iwony Mazurek, otrzymując uprawnienia konsultanta 1 stopnia. Wystawę można oglądać codziennie w godz. 9.00 - 19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych do 16 grudnia 2015 r.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na wystawę członków Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego - Katarzyny Markowskiej - Żal i Krystyny Bieleckiej pt. „Obrazy moje i jej" w siedzibie T.M.G. przy ul. Władysława IV 51. Wystawa prezentowana do połowy grudnia.
***
Galeria PROFILE (ul. Wojewódzka 7, Wzgórze św. Maksymiliana) zaprasza na wystawę Janusza Osickiego „Zapiski z dzieciństwa 1956".
Janusz Osicki - dr hab. sztuki, prof. nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej ukończył studia na Wydziale Malarstwa w PWSSPw Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wystawa „Zapiski z dzieciństwa 1956" jest prezentacją nietypową dla tego znakomitego artysty, który znany jest przede wszystkim z twórczości w dziedzinie malarstwa olejnego. Wystawę można oglądać do 16.12.2015 w godz. 12.00 - 18.00.
Strona: www.eraartprofile.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anety Grabowskiej - Galewskiej „W barwnym tyglu" do lokalu artystycznego Tygiel, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV, w dniach od 5.12 do 30.12. 2015 r. Wernisaż 4.12.2015 r. o godz. 19.00. Aneta Grabowska - Galewska jest absolwentką Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 2000 r. w pracowni prof. Adama Styki. W latach 2002 - 2004 była wykładowcą w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Autorka 5 wystaw indywidualnych i kilkunastu zbiorowych, lublinianka, obecnie mieszka we Władysławowie. Laureatka wystawy konkursowej „Barwy morza" organizowanej przez SPAW ERA ART w 2014 r. na Darze Pomorza. Strona internetowa: www.eraartprofile.pl
***
Galeria Debiut, ul. Orłowska 8, z okazji podwójnego jubileuszu siedemdziesięciolecia istnienia obu instytucji, zaprasza na wernisaż wystawy absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych w Orłowie związanych zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wernisaż odbędzie się 4.12.2015 r. o godz. 12.20. Artyści biorący udział w wystawie: Agnieszka Babińska, Anna Bem-Borucka, Mariusz Białecki, Łukasz Butowski, Alicja Buławka-Fankidejska, Elvin Flamingo, Maciej Gorczyński, Mikołaj Harmoza, Adam Kamiński, Jacek Kornacki, Hugon Lasecki, Włodzimierz Łajming, Przemysław Łopaciński, Dorota Nieznalska, Cezary Paszkowski, Marcin Plichta, Krzysztof Polkowski, Janina Rudnicka, Tomasz Sobisz, Dariusz Syrkowski, Zbigniew Treppa, Mariusz Waras, Anita Wasik, Witold Węgrzyn. Kuratorzy: Przemysław Łopaciński, Łukasz Butowski, Ewa Manuszewska.
Wystawę można oglądać do 8.01. 2016 r. we wtorki w godz. 9.00-15.00, środy, czwartki, piątki w godz. 9.00-16.00, soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00.