1219 (1019) 2015-12-11 - 2015-12-17

Promocje książek


Okładka książki „Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia ‚70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty”We wtorek 15 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się premiera książki  „Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia ‚70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty”.
Książka powstała we współpracy gdańskiego Oddziału IPN i redakcji „Dziennika Bałtyckiego”, a miasto Gdynia jest jednym z jej mecenasów.
Spotkanie promocyjne z udziałem autorów poprowadzi Małgorzata Sokołowska. Wstęp wolny dla wszystkich chętnych. 

Pomimo iż od tragedii Grudnia 1970 mija 45 lat i wydano na ten temat kilkadziesiąt książek i kilkaset artykułów, to sylwetki ofiar grudniowej masakry były dotąd znane tylko wąskiemu kręgowi krewnych i najbliższych znajomych. Nawet historycy zajmujący się tymi wydarzeniami skupiali się zwykle na przebiegu robotniczej rewolty oraz na mechanizmach podejmowania przez władze komunistyczne zbrodniczych decyzji. Książka „Pogrzebani nocą" wypełnia dotkliwą lukę w naszej historiografii, rzucając zarazem nowe światło na tragiczne wydarzenia Grudnia 1970. Ukazuje je w zupełnie nowej perspektywie - z punktu widzenia ofiar i ich rodzin. Publikacja oparta jest na zebranych przez autorów unikatowych relacjach świadków, a także na nieznanych dotąd dokumentach archiwalnych.

 


16 grudnia książkę będzie można także nabyć w kioskach razem z „Dziennikiem Bałtyckim”.

***

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza 16 grudnia 2015 roku  na spotkanie z Witoldem Mieszkowskim, autorem książki Szkice z „Łączki” z krążownikiem Aurora w tle. O godzinie 11.00 w audytorium na parterze.  Podczas spotkania wystąpią także: dr Piotr Rybak (UMK w Toruniu), kmdr ppor. Piotr Adamczak oraz dr Tomasz Neubauer (MMW w Gdyni). Wstęp wolny.

***

Wydawnictwo Porta Mare - Pomorska Oficyna Wydawniczo - Reklamowa i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz autor Jerzy Drzemczewski zapraszają na promocje albumów: „M/s Piłsudski – Duma II Rzeczypospolitej Polskiej” i „Legenda Batorego w fotografii” (poszerzone II wydanie), która odbędzie się w sobotę, 19 grudnia 2015 o godz. 17.00 w Muzeum Marynarki Wojennej przy ul. Zawiszy Czarnego 1 B.

M/s „Piłsudski”, gdy w sierpniu 1935 r. wchodził do służby w polskiej flocie, był największym i najnowocześniejszym statkiem handlowym, jaki kiedykolwiek pływał pod biało-czerwoną banderą. Był dumą i chlubą wszystkich Polaków, również tych mieszkających z dala od Polski.
Po wybuchu wojny został on 11 listopada 1939 r. wyczarterowany Anglikom i po przebudowie go na transportowiec wojsk w stoczni w Newcastle, zaledwie dwa tygodnie później przestał istnieć.
Stało się to dokładnie 26 listopada o godz. 5.36 w niewielkiej odległości od stoczni, po najechaniu na dwie miny magnetyczne, postawione tam tydzień wcześniej przez trzy niemieckie niszczyciele. Dla statku ich wybuchy okazały się śmiertelne. Straty w ludziach, na szczęście, nie były zbyt duże. Zginęło dwóch oficerów: IV mechanik Tadeusz Piotrkowski oraz kapitan Mamert Stankiewicz, który zmarł z wycieńczenia, wkrótce po wyłowieniu go z wody.